Polestar gör sitt starkaste halvår någonsin. På 6 månader såldes 30 319 elbilar, upp 51 procent.
Polestar siktade mot stjärnorna vid sin börsintroduktion 2022 och lovade att man skulle sälja 290 000 bilar under 2025. Dit är det långt – men nu visar Polestar starka tillväxtsiffror jämfört med föregående år. Försäljningen under andra kvartalet landade på 18 049 bilar, en ökning med 38 procent jämfört med föregående år.
Under första halvåret sålde Poelstar 30 319 bilar, en ökning med 51 procent jämfört med föregående år. Även i Sverige går det bra och Polestar ökade med 36 procent till 3597 bilar.
– Vi har levererat ytterligare ett starkt kvartal med tillväxt, under alltmer utmanande marknads- och geopolitiska förhållanden. Volymtillväxten på 38 procent under andra kvartalet och 51 procent under första halvåret är ett tydligt tecken på att vår retail-expansion levererar och att fler kunder väljer Polestar, säger Polestars vd Michael Lohscheller.

Under juni slog Polestar rekord med 1010 nyregistrerade elbilar i Sverige och var tredje störst på elbilar.
– Vi gör ett rekordresultat under första halvåret och jag är säker på att vi kommer öka försäljningen och ta ytterligare marknadsandelar under resten av året. Vi har bevisat att vi har produkter i världsklass och ett nätverk som klarar att leverera bilar och ta hand om alla de kunder som vill köra premiumbilar från Polestar. Att vi klarar av att bli tredje största elbilsmärke på den svenska marknaden är ett styrkebesked för såväl varumärket som det svenska nätverket och organisationen, säger Gustav Freij, Sverigechef för Polestar.
Polestars försäljning 2025 jämfört med 2024
Kv2 2025 | Kv2 2024 | Förändring (%) | |
Retail-försäljning | 18 049 | 13 072 | +38% |
H1 2025 | H1 2024 | Förändring (%) | |
Retail-försäljning | 30 319 | 20 047 | +51% |
LÄS MER:
Maths Nilsson är grundare av Carup.