PG Gyllenhammars lyxiga Volvo 780 säljs på auktion

Nu kan du köpa lyxcoupén Volvo 780 Bertone som ägts av självaste Pehr G Gyllenhammar. En känd svensk konstnär ska ha köpt PG:s tjänstebil direkt av koncernchefen efter att de mötts på en tillställning. Efter 38 år är den svensk-italienska lyxbilen i ett visst stadium av dekadens.
– En spännande bil med proveniens. Med lite kärlek och renovering kan detta exemplar bli ett perfekt stycke svensk motorhistoria, uppger Bidders Highway.

Volvo 780 Bertone var märkets dyraste modell någonsin när den visades upp på Genèves bilsalong i mars 1985. Den var en modern efterträdare till Volvo 262 C och ritad av italienske designern Nuccio Bertone. Den fashionabla modellen byggde till stor delar på Volvo 760, men slutmonterades av Bertone i Turin. Trots en prislapp motsvarande nästan 800 000 kronor i dagens penningvärde blev Volvos lyxmodell tämligen populär bland välbärgade kunder. Modellen kom att tillverkas i 8518 exemplar.

Den eleganta modellen var något av dåvarande Volvochefen Pehr G Gyllenhammars favorit. Till en början hade han en uppseendeväckande knallröd Volvo 780 med lika röd skinninredning, en bil som Volvo har visat upp på sitt museum.
– Jag ville ha en färg som var fräck, utmanande och hade nerv, har Pehr G Gyllenhammar berättat.

Men kanske fanns det även behov ibland av att vara mer diskret. Nu visar det sig att PG även har haft en diskret silverfärgad Volvo 780 med gråsvart skinninredning som tjänstebil – en bil som nu säljs genom svenska bilauktionen Bidders Highway. Bilen kördes först av Gyllenhammar – men efter ett möte med den svenske konstnären Ragnar Persson, RP, sålde han själv tjänstebilen vidare till den folkkäre svenske målaren.

Pehr G Gyllenhammar ska enligt en berättelse som följer med bilen ha mött konstnären på en gård i Skåne i mitten av 1980-talet. Konstnären ska ha frågat Gyllenhammar vilken Volvo han körde. Svaret blev 780, och att han inte kunde tänka sig någon säkrare och bättre bil. Ragnar Persson bad då att få köpa PG Gyllenhammars bil, något han fick göra. Två veckor senare levererades Gyllenhammars bil till RP via den lokala Volvohandlaren.

Efter nästan 40 år är den extravaganta Volvocoupén i ett något bedagat skick, och i behov av viss kosmetisk kirurgi för att återfå sin forna prakt och lyster. Men långt ifrån något hopplöst fall för en bildoktor.

 – Bilen kommer i ett bruksskick. Rost finns på flertalet ställen, bland annat skärmkanter, taklucka, b-stolpe med mera. Glasdelar beskrivs vara i bra skick. Det finns även bucklor och repor i lacken. Originalfälgarna kommer med ärgning diverse ytliga defekter. Mönsterdjup är uppmätt till ca. 3 mm. Interiören i bilen är i ett bra bruksskick. Stolarna har klarat sig från värre skador men har lättare slitage från in- och urklivningar. Mittenbiten på baksätet har repor i färgen på skinnet, uppger Bidders Highway som inom kort säljer bilen på auktion.
LÄS MER: