Övervakningsfilm raderad – får inte en krona

Fick motorhaveri för 40 000 kronor i Volvo XC60 efter att ha tankat hos St1. Mathias Carlsson betalade själv ett labbtest och gick till ARN för att få rätt mot bensinkedjan. Nu kommer beskedet: Så höga är beviskraven att få rätt efter en tankning på en bensinstation.

Mathias Carlsson tankade sin Volvo XC60 på St1 i Sandviken. Efter att dieselpriset sänkts med 45 öre passade han på att fylla den nästan tomma tanken helt full. Men han kunde inte köra långt innan bilen stannade.

– Bilen bara dog helt plötsligt. Jag började fundera och trodde nog inte att det var något allvarligt och försökte starta den igen. Det gick men jag kunde bara ta mig till Volvo i Gävle, där lovade de att se över min bil, berättade Mathias tidigare för Carup

Efter ett par dagar ringde verkstaden och berättade att det fanns något konstigt i tanken. 
– Jag sparar alla kvitton för redovisningen. Men där stod klart och tydligt att det var diesel som jag tankade. Sedan pratade jag med mekanikern. Han sa att det inte var diesel och heller inte bensin, utan någon annan mystisk smörja.

Bensinbolaget ST1 ville inte betala någon ersättning för reparationen av Volvo XC60:n som kostade över 40 000 kronor. Mathias bekostade själv ett labbtest som visade att flampunkten var kraftigt sänkt och att dieseln innehöll bensin. Mathias Carlsson drog sitt fall vidare till ARN och nu har deras beslut kommit, något som Vi Bilägare var först med att rapportera om. 

Det visar sig att beviskraven för att få ersättning för bränsleproblem är mycket högt ställda. Trots att Mathias sparat kvittot på att han tankat 59 liter diesel har han inte rätt till ersättning, enligt ARN:s beslut. Enligt St1 är det inte bevisat vilket fordon som tankat dieseln, då övervakningsfilmerna var raderade. Ingen av de 113 andra bilarna som tankat den dagen har fått problem. ARN går på bensinbolagets linje och bilägaren får stå för hela notan själv. 
LÄS MER:

Dela med dig av Carup

Senaste nytt