En 75-årig Bubbla i perfekt skick säljs på auktion. Ett unikt tillfälle att köpa ett stycke bilhistoria.
– Bilen går alldeles utmärkt och fungerar utan anmärkning, skriver Bilweb Auctions.
Det är svårt att komma närmare Volkswagen-Bubblans ursprung än så här. Den här Bubblan finns på Ingarö i Stockholms skärgård. Den såldes av en bilhandlare i Södertälje 1951 och kördes sedan sparsamt av dess första ägare fram till mitten av 1980-talet. Då överlät han bilen till en bekant.
Denne lackade om bilen till dess originalfärg. Dessutom plockades bilen isär och fick en grundlig genomgång. Precis som den förra ägaren körde denna också bilen mycket sparsamt och bara varma sommardagar. Det är en av anledningarna till att man inte hittat någon som helst rost på bilen.

Bilen såldes sedan vidare till en ny ägare 2023. Han har bara kört några fåtal mil och dessutom satt dit originaldäck på 16 tum. Sammanlagt har bilen rullat 6400 mil och har efter en inspektion av Bilweb Auctions experter fått betyget “med beröm godkänt”. Den här Bubblan är utan rost och startar perfekt. Invändigt är den fräsch och i ett originalutförande som blir till en makalös tidskapsel.


Volkswagens Type-1 eller Bubblan, som den kallats för i Sverige, har en lång historia. Adolf Hitler hade en vision om att bygga en bränslesnål och billig familjebil som alla skulle köpa. Under kriget ägnade sig Volkswagen mest åt krigsproduktion.


Så fort freden lagt sig och Tyskland delats upp två delar kom produktionen i gång i Wolfsburg. Det här var den billiga småbilens gyllene tidevarv. Europa låg i ruiner och man behövde komma på fötter så fort som möjligt.

Bubblan var tänkt att få industrin att blomstra, sätta människor i arbete och moderniisera landet. Men den blev så mycket mer än så. Genom sin Type-1 gick Volkswagen från att ha varit en del av det nazistiska krigsmaskineriet till att bli en global jätte inom fordonsindustrin.

Den här Bubblan ligger just nu ute på auktion som kommer att avslutas torsdagen den 12 juni. Värdet är bedömt att ligga omkring 400 000 kronor.
LÄS MER:

Andreas Jemn är journalist och författare.