Elbussar tar över i Sverige. Under 2025 slog andelen rekord. Volvo och Scania är marginaliserade.
Bussmarknaden i Sverige går betydligt bättre än lastbilarna. Det blev rekord under året med en ökning på 149 procent. Det är den högsta nivån på 50 år och förklaras till största del av de stora leveransstörningarna under 2024 som försenade leveranser till 2025, i synnerhet av elbussar. Det som verkligen sticker ut är övergången till elbussar i Sverige.
Nästan varannan ny buss i Sverige drivs nu av el. Andelen elbussar gick upp från 31,6 procent 2024 till 46 procent under 2025. Det är framförallt bland de tunga bussarna över 16 ton som de elektriska bussarna ökar, med hela 278 procent. Volvo och Scania dominerar helt på lastbilar i Sverige, men när det gäller bussar är de frånkörda. I Sverige dominerar Mercedes-Benz och MAN marknaden, följda av Solaris, BYD och Setra.

LÄS MER:

Maths Nilsson är motor- och ekonomijournalist och grundare av Carup, har mångårig erfarenhet från stora mediehus och tidningar. Mer information och kontaktuppgifter















