Nytt avhopp från Tesla: ”Klappat och klart”

Ännu en toppchef lämnar Tesla. Expansionschefen hoppar av direkt efter företagets lansering i Saudiarabien.
– Då var det klappat och klart, skriver Keuning på LinkedIn.

Den senaste tiden har flera toppchefer valt att lämna Tesla. Förra månaden valde Teslas svenska krocksäkerhetsingenjör Petter Winberg att lämna företaget, och i början av april avslöjades det att en av Teslas nyckelfigurer, mjukvaruchefen och vice vd:n David Lau, hade bestämt sig för att hoppa av. Nu väljer dessutom Teslas marknadsexpansionschef för Europa, Afrika och Asien, Laurens Keuning, att tacka för sig.

Laurens Keuning började på Tesla 2014 som evenemangskoordinator i Benelux-regionen. Två år senare befordrades han till marknadsföringsspecialist åt företaget, men redan 2018 befordrades han igen till Senior Marketing Lead för Nederländerna. Under sina 10,5 år på Tesla har han varit ansvarig för företagets expansion i länder som Turkiet, Qatar, Polen, Ungern, Slovenien, Rumänien, Kroatien och Grekland.

Han har även varit högst delaktig i lanseringen av Tesla i Saudiarabien, som inleddes i början av april.
– Det var fantastiskt att fira och återknyta kontakten med många av de kollegor och affärsrelationer som var en del av denna resa under förra veckans lanseringsfirande, sa Keuning, med hänvisning till evenemanget som hölls i Riyadh förra veckan.

Varför Laurens Keuning väljer att lämna Tesla nu, väljer han att inte dela med sig av. Men i ett långt inlägg på LinkedIn visar han stor tacksamhet till Tesla som företag.
– Efter att ha lagt grunden för Teslas marknadsinträde i Saudiarabien tog jag det svåra beslutet att lämna företaget efter 10,5 år i slutet av förra året. Jag är otroligt tacksam för den professionella resa jag har haft och de möjligheter som har kommit i min väg, skriver han på LinkedIn.
LÄS MER: