Sverige måste minska sina utsläpp från trafik med 63 procent till 2030. Nu ska myndigheter få mål om hur bensin och diesel ska fasas ut och hur vi går över till elbilar. Men SD går emot Miljömålsberedningens nya förslag. 
– Vi ville ha en tydlighet kring att transportmålet ska bort. Vi ska inte ha orealistiska mål som politiken inte kan nå, säger Sverigedemokraternas miljöpolitiska talesperson Martin Kinnunen till SVT.
Under torsdagen lade Miljömålsberedningen fram sina förslag om nya klimatmål till regeringen. I beredningen sitter riksdagsledamöter från alla partier. De har kommit fram till att utsläppen från transporter och trafik i Sverige måste minska med 63 procent om vi ska nå våra klimatmål. Det skulle kräva en årlig minskning av utsläppen med cirka 16 procent.
– En omställning av transportsektorn är central för att klara Sveriges klimatåtaganden såväl inom EU som nationellt, uppger Miljömålsberedningen i sin rapport till regeringen. 
Det kommer innebära betydande omställning för bilar, lastbilar och andra fordon i Sverige. Enligt beredningen måste vi skynda på med att fasa ut bensin och diesel och gå över till elbilar och elektriska lastbilar. Sänkningen av utsläppen har stannat upp när ökningen av elbilar mattats av och den höga reduktionspliken skrotats. Nu krävs tuffare tag för att få Sverige att sluta med fossila bränslen och gå över till elektriska fordon. 
– Vi föreslår att ett uppdrag läggs till relevanta myndigheter att föreslå mål eller indikatorer för utfasning av fossila bränslen och elektrifiering av fordonsflottan som kompletterar EU-lagstiftning.
Miljömålsberedningen lägger fram sin rapport till regeringen
De föreslår också att Sverige sätter ett mål för utfasningen av bensin och diesel efter 2030. 
– Miljömålsberedningen bedömer att det fortsatt finns ett behov av tydliga politiska signaler efter 2030 om behovet av att ställa om transportsektorn, och att det därför finns behov av ytterligare mål eller indikatorer efter 2030. Sådana mål skulle t.ex. kunna omfatta elektrifiering av fordonsflottan eller en hel utfasning av fossila bränslen. 
Nu ska regeringen gå vidare med förslagen till riksdagen. Men SD tänker sätta stopp för skärpta regler för trafiken. Martin Kinnunen är partiets representant i Miljömålsberedningen och han är inte överens med de andra partierna om åtgärderna för trafiken då de anser målen är orealistiska. 
– Vi tycker att det här betänkandet kan ligga till grund för att ta bort transportmålet. Regeringen kan inte lägga fram någon klimatpolitik till riksdagen som inte Sverigedemokraterna sagt ja till, säger han till SVT.
LÄS MER: 

Maths Nilsson är motor- och ekonomijournalist och grundare av Carup, har mångårig erfarenhet från stora mediehus och tidningar. Mer information och kontaktuppgifter















