Shelby tar en Mustang och förvandlar den till Super Snake R. Bilen har mer effekt än Mustang GTD – men kostar över en miljon kronor mindre.
Mustang GTD är Fords mest extrema gatlagliga Mustang – det är i princip en tävlingsbil för vanliga vägar. GTD bygger på samma teknik som Fords Mustang GT3-racer, men är anpassad för att man ska kunna köra den på gatan. Men den kostar därefter, cirkla 3,4 miljoner kronor.
Om du istället vill fokusera på ren kraft och smarta funktioner kan 2026 Shelby Super Snake R vara bilen för dig. Det är en ombyggnad av Mustang Dark Horse. Bilen har 850 hästkrafter och startar på cirka 2,36 miljoner kronor. Det är alltså över en miljon kronor billigare än GTD – trots att Super Snake R faktiskt har lite mer effekt.

Super Snake R är byggd för bana. Den utgår alltså från Mustang Dark Horse och får fullt justerbar coilover-fjädring, caster/camber-plattor, krängningshämmare fram och bak, tvådelade slitsade bromsskivor och ett breddat aerokit. Ett rejält lyft jämfört med en vanlig Mustang — både i pris och prestanda. Interiören är klädd i Alcantara, läder och detaljer i svarvat aluminium.



Bilen har en bred kaross men väger bara 1816 kilo – ungefär 53 kilo mer än en standard Dark Horse. Viktskillnaden lär sannolikt knappt märkas av, särskilt eftersom den har 350 extra hästkrafter. Motorn är en kompressormatad version av Dark Horse-modellens 5,0-liters Coyote V8. Till skillnad från GTD kan du välja sexväxlad manuell Tremec-låda eller 10-stegad automat.
Shelby Super Snake R är ingen direkt rival till GTD — och marknadsförs inte som det heller. GTD är en fabriksbyggd, nästan renriktig banracer för gatan och går inte att kopiera. Men för dig som vill ha mer effekt än du troligen någonsin kan utnyttja, är Shelby Super Snake R ett perfekt svar på behovet.


LÄS MER:

Anton Nordgren är en motorintresserad journalist med examen från Umeå Universitet. Han har tidigare arbetat som skribent inom mat och dryck samt som sportjournalist.