Ny stor konkurs skakar åkeribranschen i Sverige

Ny tragisk konkurs skakar åkeribranschen. Ett stort svenskt åkeri går omkull och över 20 lastbilar blir stående – 15 anställda drabbas. De omsatte över 60 miljoner förra året.
– Det råder en tydlig nedgång i branschen, säger konkursförvaltaren Isak Hübinette.

Det senaste året har varit tufft för svenska åkerier, och de senaste månaderna har flera stora åkeriföretag tvingats gå i konkurs. Nu har även Özpa Gruppen AB, ett åkeri som tidigare haft uppåt 30 anställda och över 20 fordon, försatts i konkurs.
– Sammanfattningsvis vet jag än så länge att bolaget har omkring 15 anställda idag som drabbas av konkursen och är registrerad ägare till cirka 22 fordon. De har kört för Märsta Förenade, säger konkursförvaltaren Isak Hübinette till Carup.

Åkeriet har bland annat jobbat med att transportera avfall åt byggbranschen och varit verksamma i Stockholm men också i andra delar av landet, berättar han.
– Verksamheten har främst handlat om transport av byggavfall, exempelvis från tunnelbanebyggen i Stockholm och andra infrastrukturprojekt som den här nya länken. Det gäller främst grus och sten, men verksamheten har inte varit begränsad till Stockholm utan även förekommit i andra delar av Sverige.

Advokaten Isak Hübinette är konkursförvaltare för åkeriet som nu försatts i konkurs.

Företaget omsatte runt 60 miljoner kronor 2024. Nu utreder Hübinette vad orsaken är till att åkeriet försattes i konkurs den 26 februari.
– Jag undersöker fortfarande orsakerna till konkursen, men det råder en tydlig nedgång i branschen i takt med att byggsektorn bromsar in. Dessutom är årets första månader alltid utmanande ur ett säsongsperspektiv. Många företag har svårt att klara sig under den här perioden, men jag fortsätter att utreda exakt vad som lett till den här situationen.

Konkursförvaltaren berättar samtidigt att han hanterar många konkurser just nu och att skatteanstånden är en stor orsak till att många företag har det tufft just nu. Skatteanstånden innebär att företag får skjuta upp betalningen av sina skatter till ett senare tillfälle.
– Många har stora skatteanstånd, vilket just nu knäcker många företag – både inom åkeribranschen och andra sektorer. Skatteanstånden är en av de främsta anledningarna till att många bolag går i konkurs. Vi hanterar flera konkurser där det är en avgörande faktor. Enligt CreditSafe har just det här bolaget obetalda skatter på nästan 4,9 miljoner kronor, säger Isak Hübinette.

Özpa Gruppen AB var ett av många åkeriföretag som på sistone kämpat mot dem svaga konjunkturen och de ökade kostnaderna för både personal och fordon. Carup berättade nyligen om två andra åkerikonkurser. Efter att ha varit verksamma i över 10 år, så ser även Özpa Gruppen ut att ha nått vägs ände, även om en liten del av verksamheten tillfälligt fortsätter.
– En del av verksamheten kommer att fortsätta i regi av konkursboet, men jag har beslutat att en stor del ska upphöra. Och bilarna ska ställas, så att säga, säger Hübinette.
LÄS MER: