En ny lyxskatt kan bli en hårdsmäll för krisande Porsche i Kina. Nu ska bilar som kostar mer än 1,2 miljoner kronor få straffskatt.
Porsche kämpar mot kris och allra värst är det i Kina. Nyligen gick vd Oliver Blume ut och varnade för att affärsmodellen inte längre fungerar. Hittills i år har försäljningen i Kina fallit med 28 procent.
– Marknaden har praktiskt taget kollapsat på kort tid, skrev vd Oliver Blume i ett brådskande mejl till alla anställda.
Nu kan det bli ännu värre. Kina inför en lyxskatt mot bilar som kostar över 1,2 miljoner kronor exklusive moms. Förändringen kan slå hårt mot flera tyska tillverkare. Men Porsche är den tillverkare som säljer flest dyra bilar och riskerar att drabbas hårt, uppger NTV.
– Porsche granskar för närvarande detaljerna i direktivet och dess potentiella inverkan på sin verksamhet. Tillsammans med sina återförsäljarpartners söker Porsche lösningar för att skydda de direkt berörda kundernas intressen., säger en talesperson för sportbilstillverkaren till NTV.
LÄS MER:

Maths Nilsson är motor- och ekonomijournalist och grundare av Carup, har mångårig erfarenhet från stora mediehus och tidningar. Mer information och kontaktuppgifter