Mytiska muskelbilen Black Ghost med Hemi V8 på auktion

Den kallas The Black Ghost och är en av USA:s mest mytomspunna muskelbilar. Bilen ägdes av den legendariske Detroit-polisen Godfrey Qualls och dominerade totalt när den dök upp i mörket på streetrace. Ingen anade att det satt en polisman bakom taket. Nu säljs den unika bilen – en manuell Dodge Hemi Challenger R/T SE 1970.

Fascinationen för det sena 60-talet och tidiga 70-talets muskelbilar är enorm i USA. En av de allra mest kända bilarna är “The Black Ghost” som blev en urban legend Detroit. Bilen körde ifrån allt på Street Racing-tävingar – men ingen anade att polismannen och fallskärmsjägaren Godfrey Qualls  satt bakom ratten.

Polismannen köpte Hemibilen ny 1970 och behöll den ända fram till sin död 2015 då den ärvdes av hans son. Det är en verkligt unik bil, bara 23 Hemi Challenger R/T SE med fyrväxlad manuell låda tillverkades 1970 och detta är enda exemplaret med krokodiltak.

Inget visste vart bilen tagit vägen, men 2017 visades den upp för allmänheten igen, i helt orenoverat skick. Bilen är helt orenoverad och lackerad i originalfärgen och har samma inredning som när den lämnade fabriken 1970. Hemi-V8.an på sju liter och 425 hästkrafter har matching numbers, liksom den fyrväxlade lådan med pistolfattning på växelhandtaget.

Godfrey Qualls köpte bilen för att ha en komfortabel bil med svårslagna prestanda, men den började dyka upp på Streetrace i Detroit bara några månader efter att han köpt den ny. Om någon hade vetat vem som satt bakom ratten hade hans karriär hängt lös.

Efter ett antal nattliga race parkerade polismannen bilen i sitt garage för gott 1976. Bilen anses vara en av de förnämsta Dodge Challenger som tillverkats, dessutom är det en av få bilar som är helt bevarad i originalskick.

Hemibilen klassas som en av huvudattraktionerna på Mecums Indyauktion, och väntas gå för flera miljoner dollar på auktionen.
– Det kanske aldrig mer kommer att finnas en möjlighet att äga detta extremt betydelsefulla fordon, och, precis som dess arv, kan det mycket väl gömmas undan igen efter att det passerat auktionsscenen. Detta markerar en unik möjlighet att bli en del av en av USA:s verkliga bilskatter, uppger Mecum.