Makalös manick på svensk auktion: Kan köras precis överallt

Nu säljs en makalös manick på en svensk auktion. Det udda ostoppbara fordonet hydrokopter kan köras på is, snö, vatten och mark. Bara ett 20-tal exemplar finns kvar i världen.

Är det en bil, båt, snövessla eller motordriven isjakt? Nej, enHydrokoptern! Den udda farkosten tar sig fram på alla underlag och är i stort sett ostoppbar. Hydrokoptern drivs framåt med propeller och har både hjul och skrov för att kunna åka på såväl is som vatten. Otroligt nog säljs nu den andra hydrokoptern på kort tid på auktion via Klaravik

Det mer eller mindre ostoppbara farkosten uppfanns på 1960-talet i finska Pargas av den självlärde ingenjören Nils Ericsson. I den finska övärlden var behovet stort av att kunna ta sig fram på både is och vatten.

Det geniala resultatet blev Amphibian NE 3000 som till en början drevs av en Rover V8, men i det aktuella exemplaret drivs av en Ford V6. Hydrokoptrarna sägs ha använts både som lotsar och skolskjutsar och är än idag ett ovärderligt hjälpmedel runt om i världen.

Nu finns chansen att säkra ett eget exemplar via den andra auktionen på kort tid hos svenska Klaravik. De säljer en välbehållen  Hydrokopter Amphibian NE 3000 som är tillverkad 1978. Köparen får dessutom med sig skidor och skridskoskenor för att kunna köra på snö och is.

Toppfarten i vattnet är 8 knip, på tung blötsnö gör hydrokoptern 12 knop och på isen bär det av i över 50 knop. Hydrokoptern finns i Trosa och säljs av Åkerbergs Trafik som har ägt den i åtta år. Tidigare har den ägts av svenska Sjöfartsverket.
– Vi har i stort sett aldrig använt den. Men den fungerar fint! Det är ett väldigt annorlunda och häftigt fordon. Att ge sig ut med en sån här på isen måste vara en ganska surrealistisk upplevelse, kan jag tro, säger Niclas Eriksson på Åkerbergs Trafik.

Det senaste auktionerade exemplaret, som såldes i Kristinehamn i början av mars, hittade hela vägen fram till barnbarnet till hydrokopterns uppfinnare.