Lyxbilshandlare tömdes på bilar över en natt. Mängder med bilägare säger sig blåsta på sina fordon. Funny Garage-fall skakar England.
Över en natt försvann bilhandlaren. Targa Florio Cars i Chichester i West Sussex var specialiserade på att sälja exklusiva lyx- och sportbilar. Hit kunde människor vända sig för att få hjälp med att bli av med sin gamla bil. Plötsligt hände något. Handlarens hemsida försvann från nätet och telefonlinjen bröts. De som lämnat in sina bilar till försäljning fick inte kontakt med företaget. När man kom dit visade sig bilhallen vara tömd.
Nu har domstolen i West Sussex utsett två konkursförvaltare som ska ta hand om spillrorna efter det kantrade företaget, uppger The Sun. Det är ingen lätt match för dem. Mängder med bilägare har hört av sig och är förbannade.

Sålde bilar på uppdrag
Targa Florio Cars har sålt deras bilar. Men de har inte fått betalt. Nu kräver man ersättning från konkursboet. Det är inte så lätt när allt som återstår är ett tomt skal. Varenda bil som fanns i hallen är försvunnen.
Targa Florio Cars ägare William Kirkham är nu ett jagat villebråd. Mängder med bilägare vill få en ursäkt och ersättning. Tidigare har företaget fått flera utmärkelser och goda recensioner. Den här konkursen skickar oroande signaler genom branschen.
I Sverige har vi nyligen haft ett liknande fall. När bilhandlaren Funny Cars i Skövde gick i konkurs. De sålde entusiast och veteranfordon på uppdrag av bilägarna. I efterdyningarna av konkursen har det visat sig att mängder med bilägare har blivit av med sina fordon.
Funny Garage har precis som Targa Florio Cars sålt folks bilar utan att ge ägarna betalt. För de drabbade är läget dystert. Utsikterna att få tillbaka sina pengar är väldigt små. Konkursförvaltare ska gå igenom företagens tillgångar. Sedan sälja av dem och dela ut intäkterna efter en prioriteringslista.
LÄS MER:

Andreas Jemn är journalist och författare.















