Berömda fälgmärket återuppstår för 5:e gången

BBS har återuppstått från de döda. Nu räddas de ur konkurs för femte gången och man har ett helt nytt koncept som ska ta företaget tillbaka till dess forna glansdagar.
– BBS är för mig en hjärtefråga, säger VD:n för företaget som köpt upp fälgjätten.

Fälgjätten BBS har återigen räddats från konkurs. Företaget, som tidigare har ansökt om konkurs flera gånger, gick i juli 2024 för femte gången igenom en sådan process. Vid det tillfället blev alla anställda vid BBS huvudkontor i Schiltach och deras logistikcenter i Herbolzheim uppsagda. Men nu finns det ett nytt hopp för varumärket.
– BBS är för mig en hjärtefråga. Efter de tuffa månaderna har vi nu skapat förutsättningarna för en nystart, säger Klaus Wohlfarth, VD för KW Automotive, enligt motor1.

KW Automotive, som redan förvärvade BBS 2021, har nu återtagit kontrollen efter en ny konkurs för BBS under hösten 2023. KW Automotive har säkerställt alla viktiga tillgångar från BBS verksamheter, inklusive produktionsutrustning, maskiner och lagervaror. Detta innebär en räddning för företaget och ett nytt kapitel för BBS på marknaden.

Nu är BBS räddat – för femte gången.

Företaget planerar att fokusera på en snabbare och mer flexibel produktion, där kundanpassning och korta leveranstider står i centrum. En digital och automatiserad produktionslinje ska göra det möjligt att tillverka fälgar mer effektivt. En av de största nyheterna är lanseringen av BBS Unlimited, ett fälgsystem med flera anpassningsmöjligheter.

Fälgarna finns i olika storlekar mellan 19-22 tum, färger och utföranden, och kan även utrustas med olika tillbehör som navkapslar, ventilkåpor och titanbultar. Med detta nya koncept hoppas BBS kunna återvinna sin position och tillfredsställa en krävande kundkrets.

LÄS MER: