Lät främlingar åka Koenigsegg – för 50 kr

Youtubern Steve Hamiltons bilar är värda tiotals miljoner kronor. För välgörenhet, gav han främlingar chansen att provåka några av världens mest extrema bilar. För endast 50 kronor.

Steve Hamilton är känd på YouTube under namnet The Hamilton Collection. Han äger en imponerande samlingar av superbilar och hyperbilar. Men istället för att gömma undan dem i ett garage, använder han bilarna till att sprida glädje och samla in pengar till välgörenhet. När Steve Hamilton ställde upp tre av sina extrema bilar och erbjöd åkturer för bara ungefär 50 kronor var det många som inte trodde sina ögon.

Nyligen anordnade han en insamling där vem som helst kunde betala fem dollar för att få åka med i någon av hans tre bilar: en Hennessey Venom F5 Revolution, en Bugatti Chiron eller en Koenigsegg Regera. Pengarna gick till en lokal välgörenhetsorganisation.
– Nej, det där är en Mustang, utbrast en man när han fick syn på en Koenigsegg Regera, som efter en åktur i full fart snabbt ändrade uppfattning.

För den som inte vet vad som sitter i bilarna kommer här en kort genomgång. Hennessey Venom F5 Revolution är en extrem maskin med en dubbelturbo V8 på 6,6 liter som levererar hela 1 817 hästkrafter. Bilen klarar 0–100 km/h på bara 2,6 sekunder och toppfarten ligger på över 480 km/h.

Den andra bilen som folk kunde provåka, var en Koenigsegg Regera som är en sällsynt hybridmodell med tre elmotorer och en dubbelturbo V8 på 5,0 liter. Systemeffekten ligger på över 1 100 hästkrafter, och modellen tillverkades i en mycket begränsad upplaga. Sist men inte minst, fanns en Bugatti Chiron med över 1 500 hästkrafter från en fyrturbo W16-motor på 8,0 liter. Den accelererar från 0 till 100 km/h på hissnande 2,3 sekunder, vilket gör den till den snabbaste av de tre.

Trots att bilarna är värda flera miljoner dollar valde ändå Youtubern att bara ta en symbolisk summa för att människor skulle få möjligheten att testa på hyperbilarna. Reaktionerna var olika: många skrattade, skrek av glädje eller bara satt mållösa under åkturerna. Och allt för bara 50 kronor, samtidigt som de hjälpte till att samla in pengar till en god sak.

LÄS MER: