En 28-årig man gled omkring i sin nya Lamborghini Huracan Sterrato. Då hände något oväntat. Lamborghinin kraschade rakt in i ett träd.
Det var sent på eftermiddagen den 15 juni i den amerikanska delstaten Texas. En 28-årig man körde sin nya 2024 Lamborghini Huracan Sterrato. Men plötsligt tappade han kontrollen över den kraftfulla bilen och kraschade in i ett träd. Kraschen var så våldsam att Lamborghinin gick sönder i två delar och brann upp i en stor eldsvåda.
Men dramat slutade inte där. Tre andra fordon i närheten drabbades av olyckan. En ny Chevrolet pickup och en Nissan fattade eld, medan en Jeep skadades av värmen från branden men klarade sig utan att börja brinna. Räddningstjänsten kämpade med lågorna länge och tvingades spärra av all trafik på hela gatan medan de försökte släcka bränderna.

Trots eldinfernot och den våldsamma kraschen lyckades Huracan-föraren ta sig ur det brinnande vraket. Han fördes till sjukhus där hans tillstånd beskrevs som stabilt. Polisen utreder fortfarande vad som orsakade att föraren plötsligt tappade kontroll över superbilen. Än så länge finns ingen misstanke om brott, rapporterar lmtonline.
Lamborghini Huracan Sterrato 2024 är en specialversion av Huracan-modellen. Den är byggd för att hantera både väg och lättare offroad. Den har en 5,2-liters V10-motor med omkring 600 hästkrafter och fyrhjulsdrift. Bilen är förhöjd med extra markfrigång och förstärkt chassi för att klara ojämnt underlag bättre än vanliga sportbilar.
LÄS MER:

Kevin Neemé har dubbla kandidatexamina i journalistik samt medie- och kommunikationsvetenskap från Umeå universitet. Han har bland annat arbetat som reporter på Sveriges Radio och sportjournalist, bland annat på VLT och Örnsköldsvik Allehanda.