Lagret svämmar över: VW:s tyska chockrea

Volkswagen tvingas införa chockrabatter. Lagrena för vissa modeller svämmar över. Nu kan köpare i Tyskland få upp till 40 procent rabatt, enligt Automobilwoche. 

Flera modeller av Volkswagens transportbilar säljer betydligt sämre än planerat. Nu startar Volkswagen rena chockrean i Tyskland, enligt Automobilwoche. Den stora stor rabattkampanjen i Tyskland kallas för ”handlingskrafts-kampanjen” (Macher Aktion) och innebär upp till 40 procnets rabatt. Modeller som omfattas är ID. Buzz Cargo, Transporter och Crafter. Men även personbilarna Caravelle och Multivan samt husbilarna California Ocean och Beach ingår.

För att möjliggöra dessa rabatter ger Volkswagen sina återförsäljare en extra bonus på upp till 25 % av deras vanliga marginal. Detta innebär att återförsäljarna kan sänka priset på fordonen betydligt och ändå gå med vinst. Normalt ligger marginalen runt 15 procent, men nu lägger alltså Volkswagen till ytterligare 25 procent, enligt Autobild. Det betyder att kunder, åtminstone de som är bra på att pruta, kan få upp till 40 procent rabatt – på en helt ny transportbil.

Även den elektriska transportbilen ID.Buzz Cargo ingår i den tyska jätterean.

Kampanjen gäller endast i Tyskland, och uppges bero på Volkswagens samarbete med Ford. Många transportbilar är utvecklade tillsammans med Ford, men Volkswagens versioner säljer inte lika bra. Lagerhallar fylls därför med osålda bilar. Volkswagen har också ett avtal med Ford som gör att de måste köpa ett visst antal bilar eller delar. Att ändra avtalet eller stoppa produktionen skulle bli både dyrt och omständigt . Därför väljer VW istället att sälja bilarna till kraftigt rabatterade priser – även om de är helt nya – för att undvika andra stora kostnader.
LÄS MER:

Dela med dig av Carup

Senaste nytt