Ovanlig tvåtaktare på auktion: ”Den optimala Saaben”

Nu säljs en av Saabs snabbaste tvåtaktsmodeller i ett mycket presentabelt skick. Saab 96 Sport från 1962 har hela 52 hästkrafter från den smattrande tvåtaktsmotorn.
– Ljudet, arvet, egensinnigheten och den uttalade sportigheten gör för många den här modellen till den optimala Saaben, säger Peter Sundfeldt i filmen från Bilwebauctions.

Saab Sport lanserades 1962 och var en specialmodell av Saab 96 som ersatte Saab GT750. På utsidan var skillnaden bara några listar, men invändigt hade bilen speciella sportsolar, varvräknare och en sportig träratt.

Motorn på 841 kubik var en upptrimmad trecylindrig tvåtaktsmotor med tre Solexförgasare, en per cylinder, vilket gav 52 hästkrafter jämfört med 38 som standard.  Efter Saabs framgångar i Monte Carlo-rallyt byttes beteckningen till Monte Carlo 850 från och med 1964.

Nu finns chansen att komma över en mycket fin Saab Sport från 1962 som funnits i samma familj i Linköping ända sedan 1960-talet.
– Trollhättans finest, en drygt 60 år gammal äkta Sport i rätt röd kulör med de svarta fälgarna och en lång ägarhistorik i ett vackert finrenoverat skick, säger Peter Sundfeldt på Bilwebauctions

Den drygt 60 år gamla Saaben har renoverats under 80- och 90-talet, och återregistrerades 1996. Sedan har den bara rullat några hundra mil de senaste 30 åren. Bilen är i fint skick med lite lagom slitage och patina. Den trecylindriga motorn är lika pigg som när den rullade ut ur fabriken i Trollhättan för över 60 år sedan.

– Välljudande och pigg maskin, och lådan känns bra både med och utan frihjulet inkopplat. Växlingar med frihjul utan koppling går fint med bra motoröra och rätt handlag. Hela bilen har en rejäl och bra mekanisk känsla över sig, säger Peter Sundfeldt.

Budgivningen har just nu passerat 200 000 kronor, Bilwebauctions bedömer att Saaben kommer att gå för 300 000-350 000 kronor innan budgivningen är färdig.