8 av 10 svenska bilister kräver ny lag för alla fotgängare i Sverige. Trots att många liv skulle kunna räddas chansar många gående i dag.
Varje år omkommer mellan 30 och 40 fotgängare i trafiken. Dessutom skadas ungefär 3000. De största riskerna för oskyddade trafikanter är i mörker och vid mötet med bilar Ändå struntar mer än var tredje fotgängare i att använda reflex. Nu vill 8 av 10 bilister införa en reflexlag för gångtrafikanter i mörker, likt den som redan finns för cyklister. Det visar de senaste siffrorna Bilprovningens och Synoptiks undersökning Synbesiktningen.
Reflex är en enkel och billig livförsäkring. För cyklister finns redan lag på både belysning och reflex. Men gående kommer undan.
– När det är mörkt förlorar ögat en del av sitt detaljseende och det blir svårare att urskilja färger. Därför är det viktigt att alla gångtrafikanter använder reflexer när det är mörkt oavsett om man vistas i stadsmiljö eller på landsbygden, säger Awet Tesfamariam, kliniskt ansvarig på Synoptik.

Var tredje gångtrafikant, 34 procent, använder aldrig eller sällan reflex i mörker. Enligt Trafikverket syns gångtrafikanter som bär mörka kläder utan reflex först på cirka 20-30 meters avstånd för mötande fordon i mörker. Med ljusa kläder syns de på cirka 60 meters avstånd och med reflex redan på 125 meters håll.
– En säker och trygg trafikmiljö handlar om ett samspel mellan alla trafikanter. Med tanke på att så få fotgängare bär reflex i mörkret är det förståeligt att bilisterna välkomnar ett lagkrav. Av egen erfarenhet som förare vet man hur stor skillnad reflexen gör för synligheten i mörker, säger Cecilia Blom Hesselgren, kommunikationschef på Bilprovningen.
Men från politiskt håll är man kallsinnig. Trots att Sverige har en nollvision och trots att en reflexlag skulle kunna spara många liv varje år.
– Allt som är lämpligt i trafiken är inte reglerat i lag. För att trafiken ska fungera och vara säker är det alltid viktigt att alla tar ett eget ansvar, sade infrastrukturminister Andreas Carlson tidigare till Carup.
De folkvalda politikerna tycker att dagens lagstiftning räcker gott och väl.
– Som gående ska man följa trafikreglerna. Det innefattar bland annat att gående ska använda gångbanan eller vägren om det finns, korsa vägar och gator på övergångsställe med mera. Ansvaret för säkerhet i trafiken ligger i stor utsträckning på de som kör bil, men gående och cyklister måste hjälpa till och att själv ta ansvar för vara synlig i trafiken är ett exempel på det, säger Andreas Carlson.
LÄS MER:

Maths Nilsson är motor- och ekonomijournalist och grundare av Carup, har mångårig erfarenhet från stora mediehus och tidningar. Mer information och kontaktuppgifter















