Hotet mot Volvo EX60: ”Hur mycket dyrare kan den vara”

Volvo förbereder sig på att avtäcka sin viktigaste nyhet på ett decennium. Men Sveriges första elbil hotas av nya billiga elbilar från Kina. 
– Den stora frågan är ju hur mycket dyrare kan Volvo EX60 vara än Zeekr 7GT, säger bilexperten Alrik Söderlind. 

På onsdag nästa vecka kommer den viktigaste svenska bilnyheten på minst ett decennium. Många svenska biljobb står på spel, för Volvo EX60 blir den första elbilen som tillverkas i Sverige. Men den kommer få tuff priskonkurrens, från de egna leden. Geely-koncernens nya märke har precis visat upp kombin Zeekr 7GT med en prislapp som börjar strax under 500 000 kronor. 
– Det är minusgrader ute men i bilvärlden är det banne mig högsommar och Kina eldar på, säger bilexperten Alrik Söderlind i en ny film. 

Även andra kinesiska bilmärken har precis avtäckt elbilar som kan pressa alla elbilspriser i Europa neråt. 
– I fredags så visades nya elbilar i Bryssel som imponerar framförallt med teknik och priser, säger Alrik Söderlind.

Förutom Zeekr har även nya Xpeng P7 Plus visats upp i Europa. Det är en rymlig halvkombi med en prislapp på 588 000 kronor. Den kommer fulltutrustad från fabriken i Kina. Men Zeekr från de egna leden blir kanske den svåraste konkurrenten för Volvo. Den är dessutom designad i Göteborg. 
– Zeekr framhåller ju alltid att bilarna är designade i Sverige så Sverigekopplingen borde ge lite extra skjuts. 

Hittills har de kinesiska elbilarna haft svårt att riktigt få fäste i Sverige. Förra året gick försäljningen ner i Sverige för de flesta märkena. Den stora frågan för bilindustrin är hur länge bilköparna är beredda att betala mer för etablerade kända bilmärken. 
– Det här året kommer ju handla väldigt väldigt mycket om Volvo EX60, BMW iX3 och Mercedes GLC, men också om mindre och billigare bilar och som sagt de här. Kinabilarna hur de ska försöka slå sig in på marknaden. Och när vi tittar på vad Zeekr och Xpeng ger för pengarna känns faktiskt att de här tre premiumsuvarna inte så prisvärda tycker jag. 

Volvo EX60 blir den första elbilen som tillverkas i Sverige, men frågan är hur mycket dyrare Volvo kan sälja den jämfört med sina kinesiska systermärken. Foto: Volvo Cars

Enligt Alrik Söderlind kommer de billiga kinesiska elbilarna pressa ner alla bilpriser. Bra för bilköpare, men tufft läge för biltillverkarna som redan har svårt att gå runt.
– Många vill ju inte köpa kinesiska bilar av olika anledningar, men jagar övertygad om att kineserna kommer ta marknadsandelar både i Sverige och Europa. Och det goda med det, det kommer ju betyda att de kommer tvinga ner priserna även på europeiska bilar, vilket är bra för oss bilkonsumenter. Och den stora frågan är ju hur mycket dyrare kan en Volvo EX60 vara än en Zeekr 7GT med liknande prestanda? 100 000 eller 200 000 kronor? Den 21 januari får vi svaret, säger Alrik Söderlind. 
LÄS MER:

Dela med dig av Carup

Senaste nytt