Den ovanliga elbilen körs direkt på tågräls. Upptäcker övergivna järnvägsspår i ingenmansland.
– Den fungerar jättebra, förklarar Matt Spears.
Det finns gott om udda bilprojekt i världen. Ett av dessa är skapat av entusiasten och Youtubern Matt Spears. Projektet började med den nätta elbilen Spira, en gammal “plastbil” som var redo för skroten. Men i stället fick Matt Spears en idé. Han skulle göra om den till ett “tåg”. USA rymmer nämligen ett helt nätverk av övergivna järnvägsspår. Och här skulle han använda sin skrotbil.
Redan för tre år sedan började kalaset. Spears satte plasthjul formade som en kon på bilen för att kunna köra på rälsen. Och bilens originaldäck tryckte mot ovansidan av rälsen för att driva vagnen framåt. Men den första versionen gick inte enligt plan.
– För tre år sedan kraschade jag den på en övergiven järnväg… Jag dundrade in i stenen mitt på järnvägsspåret och slet sönder ramen där bak, berättar Matt Spears i en video på YouTube.

För att fordonet ska hålla så bra som möjligt har Matt Spears monterat en helt stel gokart-axel i bakvagnen. Och med hjälp av en avancerad vattenskärare skar han sedan ut ett eget kedjehjul till drivningen. Idag fungerar tågbilen fint.
– Den fungerar jättebra. Den här grejen är snabb, förklarar Matt Spears.
Till den uppdaterade tågbilen har han även slängt ut den svaga originalmotorn. Istället drivs bilen av en gocart-motor som han köpt online. Och den nya motorn fungerar betydligt bättre.
– Det här är en 5000 W elektrisk motor från Amazon. Och den ger gott och väl med kraft, förklarar Matt Spears.
| Matt Spears “tågbil” | Tekniska specifikationer & design |
|---|---|
| Material | Chassit och karossen är till stor del byggda av komprimerat skumgummi och plast. Detta gör att fordonet knappt väger någonting jämfört med vanliga bilar eller tåg. |
| Drivlina | Helt elektrisk. Fordonet är ombyggt med en elmotor och ett kraftfullt batteripaket anpassat för långa sträckor. |
| Hjulkonstruktion | Vanliga bildäck har bytts ut mot specialtillverkade solida tåghjul i metall för att passa tågrälsen. En rak, solid bakaxel (utan differential) används eftersom svängning inte behövs på spår. |
| Camper-version | Fordonet har i senare uppdateringar byggts om till en Micro Camper, vilket gör det möjligt att övernatta direkt på rälsen ute i vildmarken. |
Nu kör Spears sin tågbil längs övergivna järnvägsspår i USA. Många av spåren går igenom djupa skogar och vackra bergslandskap. Och på flera platser är han helt ensam.
– Jag är så långt ute i ingenmansland och har ingen mobiltäckning. Jag är flera timmar från närmaste täckning, förklarar han i videon.
Tågbilen väger knappt någonting. Därför kan Matt köra på spår som har varit eftersatta i decennier, utan att riskera att de kollapsar. Resan är ändå långt ifrån riskfri. I videon tvingas han ständigt stanna för att flytta på fallna träd och tunga grenar som blockerar rälsen. Men resultatet är ett unikt projekt. Det ger honom chansen att upptäcka helt dolda delar av USA – i ett fordon som de flesta nog trodde var omöjligt att skapa.




Anton Nordgren är en motorintresserad journalist med examen från Umeå Universitet. Han har tidigare arbetat som skribent inom mat och dryck samt som sportjournalist.





















