Här startar tillverkningen av Volvos nya elbil. Nya Volvo ES90 blir först med 800-voltsteknik.
Volvo har haft ett tufft år med sina elbilar. I augusti föll försäljningen av elbilar med 28 procent. Volvo Cars har startat produktionen av nya, helt elektriska Volvo ES90 för den europeiska marknaden, en viktig milstolpe i företagets resa mot en helt elektrisk framtid. Men nu kommer en ny modell som kan bidra till att vända siffrorna uppåt. Nu har de första serietillverkade exemplaren av nya ES90 rullat av tillverkningsbandet i Chengdu i Kina.
Modellen är Volvos första med 800-voltsteknik och kommer över 65 mil på en laddning. Men någon folk-Volvo är det inte, trots att den är tillverkad i Folkrepubliken Kina. Prislappen börjar på 929 000 kronor för den bakhjulsdrivna instegsmodellen. Den som vill ha fyrhjulsdrift och Performancepaket får betala 1052 000 kronor.

Men enligt Volvo är den en milstolpe.
– Helt elektriska ES90 är en viktig milstolpe när Volvo Cars kliver in i en ny era av säkerhet, hållbarhet och teknik som sätter människan i centrum. När produktionen nu är igång bekräftar vi vårt engagemang för en helt elektrifierad framtid och bevisar vår förmåga att förnya oss och möta kundernas krav, säger Francesca Gamboni, Chief Industrial Operations Officer på Volvo Cars.
Volvo framhåller att bilen ger ägarna ett nytt utrymme för dem själva. I Sverige väntas den dock inte bli någon storsäljare. Då har Volvo betydligt större förhoppningar på nya elbilen EX60 som presenteras 21 januari.
LÄS MER:

Maths Nilsson är motor- och ekonomijournalist och grundare av Carup, har mångårig erfarenhet från stora mediehus och tidningar. Mer information och kontaktuppgifter