Fick bärga sin elbil 300 mil på semestern

Han körde sin nya elbil på semester till Turkiet. Men plötsligt väntade av ett allvarligt fel. Och mannen tvingades bärga sin elbil 300 mil – mitt under semestern.

Alper har länge varit trogen till sin dieselbil. Men för drygt ett år sedan köpte han sin allra första elbil i Tyskland. Det blev en begagnad Audi e-tron som bara gått 4 500 mil. Tidigare har han 15 framgångsrika resor till hemlandet Turkiet med sin gamla dieselbil. Nu tänkte Alper att den 16:e resan skulle bli historisk. Denna gång skulle det ske helt på el. Färden dit gick klockrent. Men sedan väntade ett fullständigt haveri.

Plötsligt dök upp felmeddelandet upp på instrumentbrädan. Alper blev orolig, och försökte ta sig till Audis officiella verkstad i Bursa i Turkiet. Men bara två kilometer innan mållinjen dog e-tronen helt och vägrade röra sig en millimeter. Bilen behövde bärgas. Nu började mardrömmen på allvar.
– Audi-verkstaden förklarade att den bakre elmotorn och invertern var helt förstörda och behövde bytas ut, säger Alper i en video på Youtube.

Notan låg på 240 000 kronor. Den turkiska Audi-verkstaden vägrade röra bilen utan full betalning omedelbart. Bilhandlaren var skyldig att betala då garantin inte gått ut än. Efter att ha pratat med dem krävde de att bilen skulle tas tillbaka till Tyskland via sin egen partner. Plötsligt kom Alper med en smart idé. Han hade medlemskap i ADAC Plus.
– De transporterade fordonet kostnadsfritt till verkstaden (i Tyskland), säger Alper.

Det blev en rejäl vinstaffär för bilhandlaren. Men för Alper blev det inte enkelt. Mitt under semestern i hemlandet tvingades den nya elbilen faktas en rejäl sträcka. Som tur är Alper fick låna en bil av sin pappa.
– Det är ungefär 3060 kilometer, säger Alper och fortsätter:
– Min pappa har en dieselbil. Jag var tvungen att vänja mig vid en förbränningsmotor igen, men det gick bra.

Elbilen behövde fraktas 300 mil hem till Tyskland. Bild: ELEKTROBAYS / Youtube

Hela transportproceduren tog fyra veckor innan Audin slutligen rullade in hos en verkstad i Dortmund. Väl hemma i Tyskland landade notan på cirka 170 000 kronor, en kostnad som bilhandlarens garanti täckte. Semestern blev ett logistiskt kaos för Alper. Men han är åtminstone tacksam till ADAC.
– ADAC fixade direkt biljetter, flygbiljetter med tillräckligt med bagageutrymme för våra väskor, säger Alper.
– Jag hade tur i oturen, avslutar han.

Dela med dig av Carup

Senaste nytt