Expert: Då når bränslet 30 kr per liter

Ny bränslesmocka på fredagen. Dieseln höjdes med över en krona. Nu varnar råvaruanalytiker för upptrappning av kriget i Mellanöstern. 
– Det skulle i så fall innebära bland annat att svenska drivmedelspriser rusar till uppemot 30 kronor per liter, säger Christian Kopfer till Dagens Industri

En av värsta energikriserna någonsin är på väg att bli ett faktum. Efter en tillfällig respit i prisrusingen höjdes de svenska bränslepriserna kraftigt på fredagen. Dieselpriset höjdes med 1,25 kronor litern till 23,84 kronor per liter. Bensinpriset höjdes med 35 öre till 18,79 kronor per liter. På några veckor har dieseln gått upp med 6,50 kronor litern. 

Under fredagen fortsatte oljepriset att stiga med fyra procent och sent på fredagskvällen handlades ett fat Brentoljan i 112 dollar. Nu varnar råvaruanalytikern Christian Kopfer på Arctic Securites för att det finns risk att bensin och diesel kan nå rekordnivåer vi aldrig tidigare sett. Om kriget eskalerar kan oljan gå mot 200 dollar per fat.

Världen kan stå inför en omfattande energikris om konflikten fortsätter att trappas upp. Foto: Unsplash

– Det skulle i så fall innebära bland annat att svenska drivmedelspriser rusar till uppemot 30 kronor per liter. Men det är ändå ingenting jämfört med vilken enorm skada en sådan oljechock skulle få för hela världsekonomin”, säger Christian Kopfer till Dagens Industri

I veckan gav regeringen besked om att de sänker bränsleskatten på bensin med 1 krona och 40 öre för dieseln. De har också ansökt om att få sänka skatten ytterligare, under EU:s tillåtna miniminivå, vilket skulle kunna ge en sänkning på cirka tre kronor per liter. 
LÄS MER:

Dela med dig av Carup

Senaste nytt