Efter fiaskot: Hedin slutar med BYD – på dagen

Bilkungen Anders Hedin upphör med importen av kinesiska elbilen BYD omedelbart. Försäljningen i Sverige har blivit ett fiasko. Hela verksamheten säljs tillbaka till BYD – på dagen. 

Biljätten Hedin Mobility började importera kinesiska elbilen BYD i slutet av 2022. Till en början blev det succé och under en kort tid 2023 var BYD Sveriges mest sålda elbil. Sedan gick det desto trögare och förra året rasade BYD med 63 procent i Sverige. Även i år har det blivit fiasko för biljätten och bara drygt 500 bilar har registrerats. 

Nu kommer nyheten att BYD själva tar över importen. BYD och Hedin Mobility Group har ska överföra distributionen av BYD-fordon och reservdelar på den svenska marknaden till bolaget BYD Sweden AB. 
– Som en del av nästa utvecklingsfas på den svenska marknaden kommer BYD att ta ett direkt ansvar för distributionsverksamheten, uppger Hedin i ett uttalande

Försäljningen av BYD gick till en början lysande i Sverige. Men raset kom snabbt och i år har bara 500 bilar registrerats in.

Nu hoppas BYD få fart på försäljningen i Sverige. Hedin Mobility Group ska fortsätta som återförsäljare.
– Som en långsiktig partner till BYD har vi tillsammans lyckats introducera varumärket för svenska kunder och lägga grunden för framtida tillväxt. Vi stöttar fullt ut BYD i detta nästa steg för att genomföra sin strategi i Europa och vi är stolta över att fortsätta som återförsäljare i både Sverige och Tyskland för att bidra till att ytterligare stärka varumärkets position på dessa viktiga marknader, säger Anders Hedin, CEO och grundare av Hedin Mobility Group.
LÄS MER:

Dela med dig av Carup

Senaste nytt