Chocken: BYD blir omkörda av Geely i Kina

Chockskifte skakar bilmarknaden i Kina. Geely ser ut att ha gått förbi BYD i januari och säljer nu flest bilar i Kina. Tronskiftet ett faktum efter jätteras för BYD.

Ett historiskt tronskifte ser ut att ha ägt rum på världens största bilmarknad. Carup rapporterade att BYD:s försäljning fallit till med 30 procent till 210 051 fordon. Av dessa var 205 000 bilar och 5000 kommersiella fordon. Samtidigt lyckades tvåan Geely som en av få biltillverkare visa plussfiffror med 1,3 procent i januari. 

Enligt CNevspost sålde Geely 270 167 bilar i januari. Av det ska 60 506 bilar ha gått på export. Det innebär att Geely sålde 209 661 bilar hemma i Kina. Om de kommersiella fordonen räknas bort från BYD:s siffror ser det ut som att de nu är omkörda av Geely. Därmed tycks det vara ett faktum att Geely gjort en historisk bedrift och är ny etta på personbilar i Kina i januari. 

Bilkungen Li Shufu är huvudägare både till Geely Auto och Volvo Cars. Han är även storägare i Volvo Group och Mercedes-Benz.

Geely Auto har samma huvudägare som Volvo Cars, Geely Holding och bilkungen Li Shufu. I Kina säljer Geely Auto märkena Geely, Galaxy, Lynk & Co och Zeekr. Om Volvo Cars räknas in i försäljningen blir försprånget till BYD ännu större. Geely har ännu inte bekräftat att de gått om BYD och en officiell försäljningstopp för januari har inte släppts i Kina än.
– Vi är glada över kundernas fortsatta förtroende och ser fram emot fortsatt ökad försäljning. säger de från Geely Auto Group

LÄS MER:

Dela med dig av Carup

Senaste nytt