Ny lyxbilskupp i Sverige. Tjuvarna borrade sig in i hus för att komma åt bilen. De försvann med en Lamborghini värd 3,5 miljoner.
För två veckor sedan drabbades en bilägare i Södermanland av en jättestöld av lyxbilar. Biltjuvar försvann då med två Ferrari och en Bentley värda 13 miljoner kronor. Bilarna är fortfarande efterlysta. Nu har tjuvar slagit till mot en svensk lyxbilsägare – igen.
Den här gången är det en Lamborghini Urus som stulits från en bilägare nordväst om Jönköping. Bilägaren kom och upptäckte att superbilen med över 600 hästkrafter var stulen ur garaget. Tjuvarna hade borrat sig in i huset och tycks ha passat på när ägaren var borta.
– Vid den första inspektionen så ser man borrhål i en dörr till huset där det verkar som att gärningspersonen påverkat låset för att ta sig in, säger Olle Älveroth, presstalesperson hos polisen, till SVT.

Den stulna bilen är en mycket exklusiv Lamborghini-SUV. Det stulna exemplaret var från 2024 och gråmetallic och värd omkring 3,5 miljoner kronor. Ofta försvinner stulna bilar som inte återfinns utomlands, uppger Larmtjänst. Var tredje bil som stjäls i Sverige hittas aldrig.
LÄS MER:

Maths Nilsson är motor- och ekonomijournalist och grundare av Carup, har mångårig erfarenhet från stora mediehus och tidningar. Mer information och kontaktuppgifter