Bilskandalen i Örnsköldsvik växer. Omkring 200 kommunala bilar har sålts genom en och samma VW-handlare. I många fall har bilarna sedan snabbt hamnat hos kommunanställda och deras anhöriga.
Den misstänkta bilhärvan sväller och tar en ny vändning. Efter att kommunen avslöjat misstänkta oegentligheter vid försäljningen av omkring 200 fordon kommer nu nya uppgifter om hur affärerna gått till. 200 bilar ska ha passerat en och samma bilfirma. Det avslöjar SVT Västernorrland.
Bilarna såldes först till VW-handlaren Nordemans Bil, uppger ÖA. I flera av fallen köptes fordonen sedan av en kommunanställd eller personer i den anställdes familj. I vissa fall skedde det privata köpet nästan omedelbart efter att bilen passerat bilfirman.
Örnsköldsviks kommun har tydliga interna regler som ska förhindra att anställda köper ut kommunala fordon privat. Reglerna ska också säkerställa att kommunen får bästa möjliga ekonomiska utfall när bilar säljs.
Bilfirman har också agerat
Den aktuella bilhandlaren kontaktades av kommunen i slutet av oktober. Företaget började då själv undersöka vilka affärer som gjorts. Genomgången visade att omkring 200 kommunala bilar som omfattas av misstankarna hade passerat företaget.
Nordemans Bil har nu inlett en internutredning, sett över sina rutiner och vidtagit åtgärder mot flera medarbetare. En chef på företaget vill inte uppge hur många anställda det handlar om, men säger till SVT att de är färre än de fem som stängts av från kommunen.
– Vi är bestörta, säger chefen till SVT.
Enligt chefen har bilfirman samarbetat med utredningen och lämnat över de uppgifter som efterfrågats. Han menar också att företaget självt drabbats ekonomiskt av affärerna.
– Vi är också offer i situationen, vi har också förlorat pengar på det här och sitter i samma båt som kommunen, säger han till SVT.
Kan ha pågått i flera år
Det var ett anonymt tips i oktober som fick Örnsköldsviks kommun att börja granska försäljningen av sina tjänstebilar. Misstankarna växte snabbt. Kommunens egen genomgång pekar på att det inte handlar om några enstaka affärer, utan om ett systematiskt förfarande under flera år.
Som Carup tidigare rapporterat har fem kommunanställda stängts av. En av dem är chef. Kommunen har också polisanmält de misstänkta oegentligheterna.
– Vi ser mycket allvarligt på de uppgifter som har framkommit. Kommuninvånarna ska kunna känna sig trygga med att kommunens tillgångar hanteras korrekt, säger kommundirektören Anna Selander i ett pressmeddelande.
LÄS MER:

Maths Nilsson är motor- och ekonomijournalist och grundare av Carup, har mångårig erfarenhet från stora mediehus och tidningar. Mer information och kontaktuppgifter





















