Bilmodellerna som raketökar mitt i krisen: +252%

Här är bilmodellerna som raketökar i Sverige trots covid-19-krisen. 
Allra mest ökar mini-suven Citroën C3 Aircross + 252%. Men även elbilen Audi e-tron gör braksuccé och ökar 217%. 
Tyngre gick det för Mazda3 som tappade 85%.
 

Bilåret 2020 påverkades som så mycket annat av covid-19-pandemin. Men trots att totalmarknaden gick ner med 18 procent finns det många bilmodeller som har ökat rejält. 

Allra bäst gick det för Citroën C3 Aircross. Köparna verkar älska den lilla tuffa suven och modellen ökade med 252 procent. 

Audi e-tron blev den stora vinnaren bland elbilarna. Upp med 217 procent till hela 2067 sålda exemplar. En förklaring är att Audi haft många förmånliga kampanjer på bilen under året. 

– Audi e-tron har varit ett draglok under året med fantastisk respons. I december var den vår mest orderlagda modell och vår fjärde mest levererade under 2020, säger Jörgen Wedefelt, Sverigechef för Audi. 

Volvo V60 toppade återigen i Sverige.

Årets mest sålda bil 
Volvo V60 vann återigen registreringstoppen i Sverige. Men modellen tappade 4612 exemplar i försäljning, motsvarande 19 procent. Försäljningen av laddhybriden V60 Recharge ökade dock kraftigt.

XC40 R-Design expression, in Crystal White Pearl

Årets stora vinnare
I procent ökade Citroën C3 Aircross mest, men räknat i antal bilar blev Volvo XC40 den stora vinnaren, plus 2693 bilar. Även Toyota RAV4 gick som tåget, över 2000 bilar plus. 

Årets stora förlorare
Volvo V90 blev den modell som tappade mest i antal exemplar. Modellen minskade 5623 bilar, motsvarande 38 procent. Räknat i procent gick det dock betydligt sämre för Mazda3, ner med 85 procent. 

Volkswagen ID.3.

Årets rookie
Volkswagen ID.3 såldes inte förra året, men blev Sveriges mest sålda bil i december och petade ner Tesla som den mest sålda elbilen. 

Årets skräll
Den gamla minibilen Volkswagen Up! ökade med 216 procent. Förklaringen är att Volkswagen släppte den i en ny elektrisk version. Kunderna tycks älska den billiga elbilen och en av de som köpte ett exemplar var prinsessan Sofia. En negativ överraskning var elbilen Jaguar I-Pace som tappar 30 procent samtidigt som de flesta elbilar ökar starkt. 

Modellerna som ökar mest

Märke/ModellAntal såldaÖkning, %Marknadsan del, %




CITROEN C3 AIRCROSS533252,980,18
AUDI E-TRON2067217,020,71
VW UP!579216,390,20
MERCEDES GLA977147,340,33
MERCEDES GLE1419128,500,49
SKODA SCALA105780,060,36
ÖVRIGA FABRIKAT17176,280,06
AUDI A5198374,250,68
RENAULT MASTER24169,710,08
CITROEN C4 SPACETOURER11267,160,04
JEEP RENEGADE22359,280,08
HYUNDAI KONA255653,510,88
CITROEN C5 AIRCROSS77445,760,27
TOYOTA RAV 4679642,592,33
KIA STONIC250139,330,86
BMW X1242235,610,83
VOLVO XC401029335,433,53
VW T-ROC312032,931,07
SEAT LEON375230,091,29
PORSCHE 71821821,110,07
PEUGEOT 208171721,080,59
KIA SOUL47519,940,16
PORSCHE 91150118,720,17
TOYOTA CAMRY44518,660,15
NISSAN LEAF181517,780,62
HONDA JAZZ29917,250,10
OPEL CORSA83315,050,29
AUDI Q739513,830,14
KIA NIRO879011,443,01
AUDI A716210,950,06
VW PASSAT97929,923,36
KIA CEED68459,662,35
KIA OPTIMA36329,061,25
PEUGEOT 300828298,050,97
LAND ROVER VELAR1467,350,05
VW MULTIVAN3376,980,12
VW T-CROSS39746,651,36
RENAULT ZOE21616,130,74
MERCEDES CLA21875,850,75
SKODA SUPERB23205,120,80
PORSCHE CAYENNE6474,010,22
DS 71613,200,06
TOYOTA COROLLA61413,012,11
BMW X71581,930,05
SUZUKI VITARA11181,720,38
MERCEDES GLC23401,690,80
MERCEDES G WAGON1211,680,04
PEUGEOT 200816771,390,57
BMW X61461,380,05
BMW X59421,070,32
Källa: Bil Sweden, alla modeller med mer än 100 sålda bilar.

Modellerna som minskar mest

Märke/ModellAntal såldaMinskningMarknadsan del, %




MAZDA3140−84,830,05
KIA SPORTAGE318−81,390,11
RENAULT KADJAR200−77,870,07
MAZDA CX-5377−77,350,13
MAZDA2125−71,970,04
SUBARU XV280−71,130,10
NISSAN JUKE234−70,930,08
DACIA DUSTER900−69,910,31
KIA SORENTO200−69,600,07
HONDA CR-V305−69,220,10
ALFA ROMEO GIULIA103−67,190,04
ALFA ROMEO STELVIO104−66,230,04
HONDA CIVIC350−64,890,12
NISSAN QASHQAI2289−64,200,78
SKODA KAROQ834−63,940,29
SUBARU OUTBACK866−62,760,30
JAGUAR F-PACE119−62,690,04
RENAULT MEGANE546−62,620,19
FORD MONDEO257−62,310,09
CITROEN C4 CACTUS415−61,140,14
NISSAN X-TRAIL141−60,940,05
DACIA LOGAN188−60,250,06
SUBARU FORESTER508−59,360,17
BMW 2-SERIE476−57,150,16
SKODA KODIAQ1905−56,020,65
TOYOTA PRIUS244−55,870,08
MITSUBISHI ECLIPSE249−55,690,09
MITSUBISHI ASX197−54,810,07
SKODA FABIA1336−54,210,46
PORSCHE PANAMERA182−53,800,06
VW SHARAN319−53,760,11
PEUGEOT 508372−51,620,13
SEAT ALHAMBRA237−50,930,08
SEAT TARRACO557−50,400,19
BMW X4187−49,320,06
SEAT ATECA729−48,400,25
HONDA HR-V307−47,340,11
PORSCHE MACAN350−46,720,12
FORD KUGA929−46,570,32
OPEL CROSSLAND X243−46,470,08
VW TOUAREG463−45,910,16
CITROEN BERLINGO102−45,160,03
FORD FIESTA635−45,060,22
SUZUKI S-CROSS247−43,990,08
VW TIGUAN6575−43,632,25
LEXUS NX300H525−43,600,18
MERCEDES C-KLASS2154−43,420,74
SUZUKI SWIFT447−42,910,15
MITSUBISHI OUTLANDER2969−42,471,02
MINI COUNTRYMAN835−41,850,29
AUDI Q51138−41,550,39
FIAT TIPO436−41,390,15
DACIA SANDERO562−40,960,19
VW ARTEON268−40,310,09
VW POLO1788−40,020,61
OPEL ASTRA359−39,760,12
VW CADDY919−39,530,32
FORD FOCUS2319−39,370,80
VOLVO S/V909092−38,213,12
FORD S-MAX115−38,170,04
PEUGEOT 5008780−37,990,27
MERCEDES B-KLASS717−37,480,25
AUDI Q2847−36,120,29
OPEL GRANDLAND X401−35,840,14
AUDI Q31386−35,440,48
FORD MUSTANG MACH-E276−35,050,09
BMW I3763−35,000,26
RENAULT CLIO2431−34,940,83
KIA PICANTO1147−34,860,39
BMW 1-SERIE1768−34,800,61
JEEP COMPASS310−34,460,11
HYUNDAI TUCSON649−34,310,22
TESLA MODEL S893−34,090,31
VW TOURAN365−31,390,13
RENAULT CAPTUR1934−30,730,66
FIAT 500988−30,710,34
VW GOLF9856−30,703,38
MERCEDES E-KLASS3423−30,611,17
JAGUAR I-PACE152−29,300,05
VOLVO XC90N2018−29,260,69
JEEP WRANGLER184−29,230,06
LEXUS765−25,720,26
TOYOTA C-HR3356−25,201,15
JEEP GRAND CHEROKEE102−25,000,03
VW CARAVELLE267−24,780,09
PEUGEOT 3081187−24,050,41
MERCEDES V-KLASS369−23,600,13
LR / RANGE ROVER159−23,550,05
BMW 5-SERIE3592−23,371,23
HYUNDAI I30801−23,340,27
TOYOTA PROACE VERSO213−22,820,07
LAND ROVER EVOQUE326−21,440,11
AUDI A63337−21,011,14
KIA RIO1269−20,930,44
TESLA MODEL X497−20,850,17

Köp din citroen online

Senaste nytt