Bilkomedin ”Ett sista race” med David Hellenius, Malin Åkerman och Johan Ulvesson hade premiär i julhelgen. Filmen är ett slags Göta Kanal på vägen och har hyllats av många sett filmen trots sval kritik. Nu kan du ropa in bilarna från filmen på auktion – allt från Amazon Turbo till Porsche 911 Carrera finns att välja på.
Nya svenska filmen ”Ett sista race” handlar om streetracing-legenden Dennis (David Hellenius) som levt hela sitt liv på fel sida om lagen har nu bestämt sig för att börja leva det ansvarsfulla och stilla livet. Men allt ställs på ända när Dennis får reda på att hans dotter Hanna ska delta i ett race från Hjo till Gällivare med sin nya kille Charlie.
Mer än så ska vi inte avslöja om handlingen om du tänker se filmen. Men redan nu har du chansen att bjuda hem bilarna från filmen via den svenska auktionssajten Bidders Highway. Det handlar bland annat om bilen som David Hellenius rattar i filmen, en Chevrolet Camaro från 1968 med en hottad 327 V8-motor.
– Bilen kommer i ett bra bruksskick. Lacken ser bra ut men slitage finns, bland annat stenskott och mindre märken på sina ställen, lite skav och skrap runt hjulhus och dörrar, några hål i plåten, uppger Bidders Highway.
För den som gillar muskelbilar finns en Dodge Challenger från 1970 i mycket rått och luggslitet skick. Under huven finns dock en råstark 340-V8:a med 275 hästkrafter.
– En absolut rå streetracer med en aura som heter duga! Ingenting för den blyge helt enkelt, uppger auktionsbolaget.
Den som hellre åker svenskt bjuder med fördel på en Volvo Amazon Turbo från 1968. Bilen är ombyggd med Volvos legendariska B21ET-motor och har bland annat Dellorto-förgasare.
– Svensk film- och bilhistoria i ett upphottat och spännande format. Skräm vettet ur folket som tänker att du kommer med knappa 100 hästar under huven! skriver Bidders Highway.
Det finns även en välanvänd Porsche 996 4S som är folierad i lila att bjuda på. Bilen har gått 19 000 mil, men IMS är åtgärdad, så det finns förutsättningar att motorn får ett långt liv.
Maths Nilsson är motor- och ekonomijournalist och grundare av Carup, har mångårig erfarenhet från stora mediehus och tidningar. Mer information och kontaktuppgifter