Audis intåg i Formel 1 skakas nu av ett tungt bakslag. Efter bara två lopp lämnar teamchefen Jonathan Wheatley stallet med omedelbar verkan.
Tyska biljättens intåg i motorsportens finrum har blivit allt annat än spikrak. Under fredagen bekräftades att teamchefen Jonathan Wheatley lämnar sin roll mitt under brinnande säsong. Det blev bara ett år på posten och två deltävlingar. Officiellt anger Audi ”personliga skäl” som orsaken till det plötsliga avskedet. Men i F1-världen går det uppgifter om hemlängtan och ett erbjudande från Aston Martin.
Wheatley, som har ett förflutet som sportchef hos dominanten Red Bull, värvades till dåvarande Sauber (som nu blivit Audi) i april 2025. Sedan dess har han varit baserad vid Audis fabrik i Schweiz. Enligt uppgifter till Sky Sports har Wheatley velat återvända till den brittiska ”Motorsport Valley” där de flesta andra stallen huserar. Nu tros han vara på väg till Aston Martin som teamchef. Det skulle avlasta designgeniet Adrian Newey. Genom att låta Wheatley sköta det operativa kan Newey fokusera helt på att rädda Aston Martins svaga säsongsstart efter enorma problem med Honda-motorerna.

Avhoppet kommer olägligt för Audi. Audi ligger just nu på en åttondeplats i konstruktörsmästerskapet. Trots att bilen visat glimtar av snabbhet i händerna på rutinerade Nico Hülkenberg och talangen Gabriel Bortoleto, har driftsäkerheten varit ett stort frågetecken. Båda förarna har tvingats avstå starter på grund av tekniska haverier, senast under sprinthelgen i Shanghai.
För att fylla tomrummet efter Wheatley kliver nu Mattia Binotto in som tillförordnad teamchef i Audi inför Japans GP. Binotto, mest känd som tidigare teamchef för Ferrari, har hittills lett Audis motorprogram från Tyskland men tar nu över det totala ansvaret för hela F1-projektet inför nästa helgs klassiska lopp på Suzuka i Japan.
LÄS MER:

Maths Nilsson är motor- och ekonomijournalist och grundare av Carup, har mångårig erfarenhet från stora mediehus och tidningar. Mer information och kontaktuppgifter















