Teslas nya vapen mot demonstranterna. Anklagas för att be parkeringsvakterna att lappa deras bilar.
– Tesla sa till parkeringsvakten att lappa mig, säger KG Wanngård.
Han är en av dem som kämpat mot Tesla sedan strejken bröt ut hösten 2023. KG Wanngård tillhör inte IF Metall utan fribrytarna i “Promenad mot strejkbryteri”. Han har levt ett helt liv inom fackföreningsrörelsen. Att ställa upp för de anställda hos Tesla kändes naturligt.
– Så fort jag hörde om att strejken brutit ut i Upplands Väsby så åkte jag dit. Det var ett historiskt tillfälle, säger han.
Han säger att Tesla använder parkeringsvakterna som ett vapen mot de som protesterar. Vid händelsen hade KG precis kommit till platsen. Han hade ställt upp bilen och lastade ur material. Då kom Teslachefen fram och pratade med en parkeringsvakt.
– Det var en ren stridshandling. Jag höll på att lasta ur bilen när chefen på Tesla sa till parkeringsvakten att lappa min bil, säger KG Wanngård.

Tesla vill göra det surt för demonstranterna
Enligt honom gör Tesla allt för att göra livet surt för dem som protesterar. Att använda parkeringsvakter är ett smart och enkelt knep som sticker direkt i folks plånböcker.
— De använder parkeringsvakterna mot oss. Veckan efter hade Teslachefen riggat med parkeringsvakten igen. Jag såg hur den stod och spanade ut över området. Då gick jag fram och berättade lite om det som vi höll på med och förklarade frågor kring arbetsmarknaden.
Om KG:s historia stämmer så är boten felaktig. En parkeringsvakt måste vänta ett visst antal minuter för att försäkra sig om att bilen verkligen är parkerad. Antalet minuter varierar per bolag, men sex minuter är ganska vanligt.
– Parkeringsvakterna måste vänta tills de konstaterar att det inte sker lastning eller lossning, säger Louise Bill, vd för parkeringsbolagens branschorganisation Svepark.
KG blev ilsken över böterna. Han gick fram till parkeringsvakten för att diskutera motivet till böterna.
– Jag frågade själv parkeringsvakten varför han lappade mig trots att jag lastade ur. Då pekade han mot Tesla och berättade att de sa åt honom att göra det.
Det fanns inget att göra där och då. Men så fort KG kom hem överklagade han till parkeringsbolaget Aimo Park.
– Sedan skickar de boten vidare till Hojab som hotar med tingsrätten och inkasso. Det är inte konstigt att vanligt folk blir rädda. Men jag sa till Hojab att vi ses i tingsrätten. Då skickade de till inkasso, men jag påminde dem om att vi skulle avgöra frågan i rätten, säger KG Wanngård.
Han får stöd av Sveriges främsta expert på parkeringsfrågor. Stefan Wahlberg har sysslat med sådana i fyrtio år.
– Det är ett förenklat mål, det enda man riskerar att förlora i tingsrätten när det handlar om kontrollavgifter är att få betala boten och en expeditionsavgift på cirka 1000 kronor. Man behöver inte stå för motpartens juridiska kostnader, säger han.
Nu är KG Wanngård inte bara på krigsstigen mot Tesla. Han har också grävt upp stridsyxan mot parkeringsbolagen. Enligt honom tjänar de grova pengar på att lappa folk till höger och vänster.
– Jag ringde till riksdagen och frågade om vem som har tillsyn över parkeringsbolagen. Men det finns ingen. Nu är det rena High Chaparral och någon måste göra något. Därför har vi tillsatt en grupp som träffar politiker och tänker lyfta fram den här frågan, avslutar KG Wanngård.
LÄS MER:

Andreas Jemn är journalist och författare.















