Ägare till splitternya Porsche-bilar fast med bilar som inte får användas. Kaos efter att två Porsche Center plötsligt tömts på bilar och stängts ner över en natt.
Strax före nyår kom rapporter från Kina om att två Porsche Center i Kina tömts på bilar och övergivits. När bilägare kom till handlaren på morgonen var allt borta. Nu kommer beskedet att Porsche även dragit in auktorisationen för bilhandlarna.
Samtidigt är vissa ägare fast med splitternya bilar som inte får användas. De har bara fått tillfälliga registreringsskyltar av handlarna som nu gått ut. Dessutom är bilarnas registrering ofullständig och de har inte fått det nödvändiga importintyget, uppger Carnewschina. Andra ägare har betalat kontantinsater men inte fått någon Porsche.

Ägarna hoppas nu att de ska få hjälp av Porsche China att lösa den prekära situationen. Ägaren till de två nedslängda Porsche centren har meddelat att de stängt ner verksamheten på grund av finansiella problem. Försäljningen av Porsche har gått ner dramatiskt i Kina och hade fram till och med september minskat med 26 procent.
LÄS MER:

Maths Nilsson är motor- och ekonomijournalist och grundare av Carup, har mångårig erfarenhet från stora mediehus och tidningar. Mer information och kontaktuppgifter















