ABBA-Björns gamla lyxåk på auktion – kan gå för fyndpris

ABBA och Björn Ulvaeus är riktigt i ropet igen. Nu kan du fynda Björn Ulvaeus gamla lyxbil för en spottstyver.
– Prisvärd luxusbil med en för den musikmedvetne, initialt fin proveniens, uppger Bilwebauctions.

ABBA har gjort en storstilad comeback och konserterna med Abbatarer är i full gång i Queen Elizabeth Olympic Park i London. I sommar har Björn Ulvaeus, 77, varit mycket omskriven för sin nya kvinna Christina Sas, 49.

Nu har fansen ett smått unikt tillfälle att fynda Björn Ulvaeus gamla lyxbil. Oftast brukar bilar som ägts av stjärnor säljas för en förmögenhet, men Björns Lexus LS400 bjuds just nu ut på auktion för småpengar.

Den japanska lyxbilen är förstås långt ifrån ny, den har rullat mer än 25 000 mil sedan den var ny 1995. Men precis som sin tidigare ägare är den i överraskande gott skick för åldern. Lacken är välbevarad och interiören känns lyxig trots bilens ålder. Vissa tecken på slitage finns, men bilen ger ett snyggt intryck.

– Snyggt och representativt yttre med normalt slitage för ålder och brukande. Lite överraskande blåsor runt radioantennen. En slags doldis bland kändisfordonen, helt i linje med bilen utstrålning. Kanske något för den mogne Japan Domestic Market-entusiasten, uppger Bilwebauctions i sin beskrivning.

Den diskreta lyxbilen Lexus LS400 gjorde succé när den lanserades på 90-talet. De icke insatta anar knappast att det sitter en kraftfull V8 på 264 hästkrafter under huven. Inredningen var minst lika lyxig som på konkurrenten Mercedes S-klass.

Björn Ulvaeus gamla Lexus var standardutrustad med Lexus egen stereo, tänk känslan att trycka igång Dancing Queen i kassettspelaren. Just nu är budgivningen för bilen uppe i rimliga 45 000 kronor.