Motorn i nya bilen rasade efter 6 km

En ny motor i en Cadillac Escalade havererade efter 6 kilometer. Nu utreds General Motors efter flera liknande haverier av företagets V8-motorer.
– Det bara regnar vevstakar ur den, säger en mekaniker. 

Förra veckan kunde vi på Carup rapportera om att General Motors utreds av USA:s trafikmyndighet “NHTSA” efter att tusentals felanmälningar gjorts mot tillverkarens 6,2-liters V8-motor. Enligt flera av anmälningarna ska motorerna plötsligt ha fått stora problem som gjort att de gått sönder helt. En av dessa hann bara gå 6 kilometer innan den havererade och nu har den undersökts av en mekaniker. 

Det är i ett klipp på Youtubekanalen “Dave’s Auto Center” som vi får följa hur en mekaniker plockar isär en nästan helt ny, men trasig 6,2-liters V8-motor som tidigare satt i en Cadillac Escalade från 2023. Innan undersökningen inleds får vi dessutom veta att den förmodligen gick sönder på grund av en lös vevstake, men exakt vilka skador den orsakat är mer oklart. 

Mekanikern tänker sedan inleda undersökningen, men hinner inte ens börja innan en mindre del av en vevstake ramlar ut ur motorn. 
– Det här är riktigt dåliga nyheter, säger mekanikern. 

Isärplockningen sätts sedan igång, men det dröjer ett tag innan mekanikern lyckas hitta några fler problem. Det är först när han tar en närmare titt på kolvarna som han upptäcker ett fel. Enligt mekanikern saknar en av kolvarna sin kolvbultslåsning, vilket förmodligen är det som har orsakat haveriet.
– Vi tror att den måste ha lossnat och efter det gick allt utför, säger mekanikern. 

Mekanikern känner sig sedan klar med undersökningen och tror att problemet förmodligen har med borttappade kolvbultslåsningen att göra. Exakt vad NHTSA kommer att komma fram till i sin utredning av GM:s V8-motorer återstår att se. Problemmotorn sitter i dag i flera större modeller från Chevrolet, Cadillac och GMC.

På grund av att så många motorer har gått sönder vid ungefär samma tillfälle har tillverkarens lager av extramotorer tagit slut. Detta har gjort att General Motors har stora problem med att både tillverka komponenter till nya motorer och reparera de trasiga.
LÄS MER: