Bilist åkte dit på nya lagen – nu är detta olagligt

Föraren använde lustgas under körning. Samtidigt körde han vårdlöst – och vingla över i mötande körfält. Nu är mannen anmäld för brott enligt ny lag. Det här gäller för lagen om lustgas.

Det var under måndagen som polisen fick larm. Trafikanter hade sett en vårdslös bilist i Barkarby. Bland annat körde bilen i för hög hastighet på en 60-väg. Men enligt vittnet ska bilen även ha vinglat kraftigt, och vid flera tillfällen kört över i det mötande körfältet. När vittnet kollade in i kupén såg man att både föraren och passageraren sög in luft från ballonger, uppger polisen.

Att använda lustgas i samband med bilkörning innebär en allvarlig trafikfara. Gasen ger ett snabbt och intensivt rus med yrsel, dämpade reflexer och i vissa fall tillfällig medvetslöshet som följd. Polisen åkte ut för att leta efter bilen, som till slut hittades. Där stoppades personerna. Nu har en anmälan gjorts, om brott mot lagen om lustgas som infördes 2025.

Lustgas säljs oftast i silverfärgade patroner, eller i större gasbehållare som på bilden. Bild: Tullverket

Ny lag infördes – efter kraftig ökning
Mellan åren 2021-2025 har antalet unga som omhändertagits på grund av missbruk av lustgas ökat kraftigt. Ett år senare, 2025, kom lagen om lustgas. Lagen innebär inte att det är olagligt att använda lustgas. Däremot uppger regeringskansliet att den som olovligen säljer, lämnar ut eller hanterar lustgas i strid med lagen kan dömas för olovlig hantering av lustgas. Det kan till böter eller i värsta fall fängelse i högst sex månader.

Polisen gör ofta en anmälan direkt på platsen för att kunna beslagta lustgasen och undersöka bilen. Utredningen kompletteras därefter, vanligtvis med misstankar om vårdslöshet i trafik eller rattfylleri, enligt Trafikbrottslagen. Straffet är vanligtvis dagsböter (oftast mellan 30 och 120 dagsböter). Om brottet bedöms som grovt kan det istället leda till fängelse.

Huvudpunkterna i Lag (2025:621) om lustgas:

  • Förbud mot försäljning i berusningssyfte (§ 4): Det är förbud i näringsverksamhet att sälja eller lämna ut lustgas om det finns anledning att anta att gasen ska användas som berusningsmedel.
  • Mängdbegränsning (§ 5): Vid försäljning eller utlämnande till privatpersoner får det högst avse två behållare på maximalt 9 gram vardera (totalt 18 gram lustgas) per tillfälle. Större tuber/mängder får endast lämnas ut till näringsidkare.
  • Åldersgräns (§ 6): Det råder strikt 18-årsgräns för att köpa, ta emot eller hantera lustgas i näringsverksamhet. Säljaren måste förvissa sig om köparens ålder.
  • Införsel (§ 7): Privatpersoner får per tillfälle endast föra in högst 18 gram (två behållare om max 9 gram) i landet. Åldersgränsen för införsel är 18 år.
  • Marknadsföring och tillsyn (§ 8 & 9): Det är förbjudet att marknadsföra lustgas i berusningssyfte. Butiker som säljer lustgas måste ha ett egenkontrollprogram och anmäla sin försäljning till Folkhälsomyndigheten, som är tillsynsmyndighet.
  • Straffbestämmelser (§ 23): Den som olovligen säljer, lämnar ut eller hanterar lustgas i strid med lagen kan dömas för olovlig hantering av lustgas till böter eller fängelse i högst sex månader.
Dela med dig av Carup

Senaste nytt