Trafikverket vill sänka hastigheten på hela Gotland. Nu rasar bilist över planerna – och kräver omedelbart slut på hetsen och övervakningen.
– Större tilltro till förare istället för hård reglering och teknik, skriver personen i en insändare.
Redan 2020 sänktes farten på mängder med svenska vägar från 90 till 80 km/h. Nu har Trafikverket analyserat dödsolyckor och vill nu sänka hastigheten även på landsvägar på Gotland. Tillsammans med politikern Meit Fohlin (S) vill de sänka hastigheten på 90-vägar till 80 km/h för att öka säkerheten. Nu möts förslaget av hård kritik. I en insändare hos Hela Gotland rasar en bilist mot planerna.
Kritikern tycker att myndigheterna straffar vanliga förare i onödan. Personen är irriterad över att det hela tiden ska införas nya regler, fartkameror och annan teknik, istället för att underlätta för bilkörandet. Totalt blixtrade svenska fartkameror 177 000 bilister under första halvan av 2026.
– Underlätta för motortrafiken. Större tilltro till förare att avgöra vad som är lämplig hastighet istället för hård reglering och teknik. Vi är många som är beroende av bil och mc både privat och i arbetet, skriver personen.

I stället för lägre fart och mer teknik som övervakar, vill kritikern se en helt ny trafikpolitik. Personen vill höja fartgränserna, bland annat för att slippa irritation och stress.
– Tillåt 100 km/h på landsväg så säkra omkörningar kan ske och tillåt epa-traktorer köra 50 km/h på landsväg. Det besparar förare irritation, stress och eventuella fortkörningsböter även om tidsvinsten inte är avgörande.
Kritikern tycker att det bör var upp till varje förare själv att anpassa sin fart efter väglaget. I stället för alla hårda regler vill personen se mer flexibla lösningar, där man litar mer på föraren.
– Motorfordon måste inte köra högsta tillåtna hastighet. Varför inte ange rekommenderad hastighet, lyder uppmaningen.
Även extremt låga hastighetsgränser i tätorter väcker irritation. Flera bilister blev nyligen av med körkortet vid en kontroll på en 30-sträcka i Storugn på norra Gotland. Men många anser att 30 km/h är en onödigt låg fartgräns. De menar att det varken minskar utsläppen eller gör trafiken smidigare, utan bara skapar stress och straffar vanliga förare.
– Lider med dem som mist sina körkort på grund av 30-gräns och de som fått dryga böter för onödigt brott.

Anton Nordgren är en motorintresserad journalist med examen från Umeå Universitet. Han har tidigare arbetat som skribent inom mat och dryck samt som sportjournalist.





















