Försökte lura fartkamerorna med vanligt knep. Bilen som ägdes av en 40-åring fotograferades 15 gånger av blixtpoliserna. Nu har tingsrätten kommit med sin dom mot knepet som används av många svenska bilister.
Många tror att de svenska fartkamerorna går att lura med ett nedfällt solskydd. En man i 40-årsåldern från Åre i Jämtland hade satt det i system. Under ett halvår struntade han helt i hastighetsgränserna. Mannens bil fångades 15 gånger av fartkamerorna. I ett av fallen körde bilen 136 km/h på en 80-väg, uppger ÖP.
I tolv av de 15 fallen var solskyddet nedfällt. I polisförhör nekade mannen konsekvent till brott och hävdade att bilen var leasad på ett företag och frekvent lånades ut till flera andra personer under den aktuella perioden. Åklagaren beslöt att åtala mannen för de 15 fortkörningarna. Nu har Ångermanlands Tingsrätt kommit med sin dom. Domstolen granskade samtliga fotografier från kamerorna längs E14 och väg 87, tagna mellan augusti 2024 och januari 2025. Och för svenska bilister som kör med nedfällt solskydd i fartkamerorna är det dåliga nyheter.
På bilderna syntes, trots det nedfällda solskyddet, tydligt den nedre halvan av ett ansikte med skäggväxt och mustasch. Det räcker för att mannen ska fällas. Rätten konstaterade krasst i sin dom att det är högst osannolikt att flera olika män med exakt samma utseende skulle ha kört mannens leasingbil vid samtliga 15 tillfällen, uppger ÖP.
Mannen döms nu för fem fall av brott mot trafikförordningen samt tio fall av hastighetsöverträdelse. Den totala notan för de upprepade fortkörningarna landar på 10 000 kronor i penningböter.
LÄS MER:

Maths Nilsson är motor- och ekonomijournalist och grundare av Carup, har mångårig erfarenhet från stora mediehus och tidningar. Mer information och kontaktuppgifter





















