Den enorma dieselgate-skandalen tvingade bort 350 000 bilar från vägarna. Flera av dessa skickades till den omtalade ”dieselkyrkogården” i Kalifornien. Nu hävdar en stor bilsajt att bilarna står kvar. Men vad har egentligen hänt med skandalbilarna i dag?
I september 2015 skakade den extremt omtalade dieselgate-skandalen världen. Det var en av historiens största skandaler i bilindustrin, med den tyska jätten Volkswagen i stormens öga. Under flera år hade Volkswagen marknadsfört sina dieselbilar som “clean diesel”, bilar som var både bränslesnåla och miljövänliga. Trots det blev jätten avslöjad för att ha manipulerat utsläppstester med hjälp av mjukvara. VW tvingades köpa tillbaka runt 350 000 bilar i USA i en förlikning. Nu kommer uppgifter om att många finns kvar i Mojaveöknen i Kalifornien, enligt uppmärksammade sajten Supercar Blondie. Men finns skandalbilarna verkligen kvar på platsen?
Genom åren har berättelsen fått enorm uppståndelse. Bilder via satellit visar täta rader av Volkswagen och Audi-bilar parkerade på den enorma “dieselkyrkogården” i den torra Mojaveöknen. Dessa bilder fick mängder med reaktioner på olika forum, och spekulationer spreds. Många var nyfikna på om Volkswagen medvetet hade lämnat kvar skandalbilarna i den torra öknen.
Flera forumanvändare grävde djupare i ämnet. En person använde Google Earths tidslinjefunktion. Med hjälp av den kunde personen visa att skandalbilarna stod parkerade just där från juni 2017 till oktober 2020. Men idag ser situationen helt annorlunda ut.
– De stod där någon gång mellan juni 2017 och oktober 2020, men bilarna finns inte kvar längre, skrev användaren.
Informationen stämmer väl överens med vad man kan se från satellitbilder. Bilarna finns inte kvar. Men varför stod bilarna tidigare parkerade mitt i den torra öknen? Enligt uppgifter till Reuters och flera andra källor var platsen en anläggning som Volkswagen använde för att förvara de uppköpta skandalbilarna. Det var flygplatsen Southern California Logistics Airport i Victorville, en av totalt 37 anläggningar som VW använde. Utöver detta förvarade VW sina skandalbilar i en före detta fotbollsstadion i Detroits förorter och ett gammalt pappersbruk i Minnesota.

Volkswagen gjorde flygplatsen till en av sina viktigaste förvaringsplatser för sina dieselbilar från VW och Audi.
– Dessa fordon förvaras tillfälligt och underhålls regelbundet på ett sätt som säkerställer deras långsiktiga körbarhet och kvalitet, så att de kan återföras till marknaden eller exporteras när amerikanska myndigheter godkänner lämpliga utsläppsmodifieringar, sa VW-talespersonen Jeannine Ginivan till Reuters.
Det handlar alltså inte om en dieselkyrkogård där de omtalade skandalbilarna har lämnat övergivna. Istället gäller det ett kontrollerat lager där bilarna underhölls i väntan på vad som skulle ske framöver. Enligt uppgifter har Volkswagen genom åren lyckats uppgradera och sälja vidare merparten av de tusentals bilarna från öknen. Samtidigt skrotades och återvanns en del av exemplaren på grund av skador eller tekniska problem. Så de flesta bilarna rullar faktiskt ute hos nya ägare, efter att VW åtgärdat fuskmotorerna.
Inga bilar finns kvar på platsen idag. Det som började som en viral bild på övergivna VW- och Audi-bilar i öknen är egentligen en historia om en extremt långdragen och komplex hantering av ett av bilhistoriens största utsläppsfusk. Vad som nu återstår är en tom parkeringsplats och en nybyggd anläggning på platsen. Och dieselgate-bilar är nu ett minne blott från platsen.

Anton Nordgren är en motorintresserad journalist med examen från Umeå Universitet. Han har tidigare arbetat som skribent inom mat och dryck samt som sportjournalist.





















