Miljardär grep in – river 90-åringens p-böter

En akut sjuk 90-åring lappades på vita linjen. Skjutjärnsreportern fick miljardären att avskriva boten.
– Kontrollavgiften är efterskänkt av parkeringsbolaget, skriver Lennart Ågren, styrelseordförande i Svea Ekonomi, till Skånska Dagbladet.

Den femte mars vaknar Jack Stock, 90, av att hans ena ben är uppsvullet. Han ringde genast vårdcentralen hemma i Eslöv. De tog emot honom redan på förmiddagen. Klockan 13.10 konstaterade läkaren att det kunde vara en blodpropp. Nu var det akut. Jack behöver komma till Universitetssjukhuset i Lund fort. Det fanns en akuttid för röntgen redan klockan 14.

Då krävdes det att han kom i tid. Jack körde dit så fort det gick. Utanför röntgenavdelningen fanns det bara en ledig plats. Och en annan bil hade ställt sig snett så han var tvungen att ställa hjulparet på den vita linjen. När Jack kommer ut från röntgen är han lättad och glad. Plåtarna visade att han inte drabbats av en blodpropp. Nu kan han åka raka vägen hem och leva vidare som vanligt. Då får han en präktig örfil på parkeringen.

Parkeringsböter
På rutan sitter en gul lapp. Det betyder parkeringsböter på 600 kronor för att han ställt sig på den vita linjen.
– Det är inte för pengarnas skull, det skiter jag i. Utan det är sättet att behandla människan. De skiter i mänskligheten. Fullständigt. Huvudsaken för dem är att de kan hämta hem sina böter, säger Jack Stock till Skånskan.

Jack Stock överklagar boten till Hojab som är en del av Svea Inkasso som i sin tur ingår i den stora koncernen Svea Ekonomi. De driver in pengar åt de flesta svenska parkeringsbolag. På Hojab är man kallsinniga. De ger honom direkt avslag. Det gör också Region Skånes parkeringsservice som till och med påstår att det kunde äventyrat brandsäkerheten att ställa sig på den vita linjen.

Hotar med kronofogden
I kravet från Hojab står det att om Jack inte betalar skickas ärendet vidare till inkasso och därefter Kronofogden. Precis som många andra blir han rädd och betalar snabbt. Samtidigt står det i brevet att eftersom det är en kontrollavgift är det en civilrättslig fråga som inte kan överklagas till en myndighet utan man måste vända sig till tingsrätten.

Det gör många drabbade rädda. Man vill inte hamna i domstol. Vad Hojab inte nämner är att det inte är en vanlig tingsrättsförhandling som kan sluta med stora skulder och en fläck som aldrig går att tvätta bort.
– Det handlar om ett förenklat mål, det enda man riskerar är att få betala böterna och en expeditionsavgift på ungefär 900 kronor, säger parkeringsexperten Stefan Wahlberg. 

Skånska Dagbladet fiskade då upp Jack Stocks fall. De vänder sig till Hojab för en kommentar. Där påstår man att det handlar om sekretess. Då söker Skånskans reporter efter Lennart Ågren, miljardären som äger Svea Ekonomi och Hojab. 

Han har byggt upp ett finansimperium på krediter, inkasso och dröjsmålsränta. När Lennart Ågren får ett mejl med Skånskans artikel efterskänker plötsligt Hojab Lennarts parkeringsbot.
– Det är viktigt att räkningar betalas i ett samhälle. Det är också viktigt att finansmarknaden inkluderar mindre nischaktörer , inte bara storbanker, många småföretag behöver den service vi kan ge dem och då behöver vi vara lönsamma. Vårt företag är rankat som en av Europas bästa arbetsplatser inom vår bransch 2025 och 2026. Kontrollavgiften du skriver om är efterskänkt från parkeringsbolaget, skriver Lennart Ågren till Skånska Dagbladet. 
LÄS MER:

Dela med dig av Carup

Senaste nytt