Sveriges bästa mack: ”Kan inte be någon dra åt helvete”

Här är Sveriges bästa bensinmack. Men bensin och diesel är bara en service.
– Jag kan inte be någon att dra åt helvete, säger mackägaren Björn Blomqvist.

Han driver Gulf i Timmersdala tillsammans med familjen. Och det här är verkligen ett riktigt familjeföretag.
– När pappa går i pension ska jag och min bror ta över, säger dottern Sofia Blomqvist.

Timmersdala ligger en bit utanför Skövde. Här bor ungefär tusen personer och då är det inte lätt att få snurr på en bensinmack. Inte i tider då folk har slutat köpa tidningen och man inte tjänar några pengar på bensin och diesel.
– Nej, bränslet är mest bara en service som man har. Förr i världen stannade folk till efter jobbet för att köpa tidningen, snus och lite sådant. Det gör man inte längre och då får man hitta på nya grejer, säger Björn.

Macken i Timmersdala drivs av familjen Blomqvist. Alla bilder: Privat.

Det har familjen Blomqvist verkligen gjort. Nu har de fått belöningen. Gulf-macken i Timmersdala är utsedd till Sveriges bästa mack enligt alla betyg från Google Maps. Enligt dem vinner familjen Blomqvist över alla.
– Det är ett gott betyg från alla våra kunder, säger Sofia.

En lång tradition
Den första bensinmacken kom till Timmersdala 1946. Det var i spåret av kriget och optimismen blomstrade. Alla skulle ha en bil och varenda byhåla minst en bensinmack.  Sedan dess har man alltid kunnat tanka i Timmersdala. Och det tänker familjen Blomqvist fortsätta med.
– Mina föräldrar tog över den macken 1977. Sedan tog jag över den från dem. Men en dag blev vi tvungna att flytta. Kommunen byggde en skola alldeles intill och då fick vi inte vara kvar med tanke på brandskyddet, säger Björn.

Inspiration bakom inredningen kommer från amerikanska mackars retrostil.

Då fick han syn på ett gammalt bageri. En hiskelig koloss till byggnad på nästan 1800 kvadratmeter som var till salu.
– Min fru är en pessimist och trodde aldrig att det skulle kunna gå. Men jag och barnen körde på och nu har vi Sveriges bästa mack, säger Björn.

Inrett i amerikansk retrostil
Den är inredd i amerikansk retrostil. Med Jukebox och små bås precis som en Diner från en dammig gammal Hollywoodfilm som utspelar sig i Arizonaöknen. Det lockar mängder med nyfikna gäster.
– Jag har fått tag på en hel del grejer genom vänner och bekanta. Sedan gäller det att hålla ögonen öppna. På det viset har vi kunnat inreda den i den här stilen. Vi har smörgåsar och kaffe. Sedan bakar tjejerna egna kakor så att man kan ta sig en fika. Men det är inte den stora vinsten.

Förutom den amerikanska retrodrömmen har Björn och familjen Blomqvist många strängar på sin lyra. Man kan inte bara överleva på att sälja kaffe till raggare. Det måste finnas något mer som ger klirr i kassan.
– Vi har även däckfirma och säljer mer än 2000 uppsättningar om året. Dessutom har vi mängder med bilar på förvaring eftersom vi har stora lokaler, säger Björn.

Han är känd för att vara trevlig. Och kanske är det så att Gulf-mackarna drivs av trevligare personer än de stora kedjorna. På tio i topp-listan är det sex Gulf-mackar. Däremot ingen Circle K, Preem eller OKQ8.
– Vi säger till folk att vi bjuder på kaffe, så köper de något till. Här kan man inte be någon dra åt helvete, utan man måste vara trevlig mot alla och då kommer de tillbaka, avslutar Björn.

Sveriges bästa bensinmackar.
1 Gulf Timmersdala 4,7
2 Gulf Biskopskvarn 4,6
3 Gulf Hällevadsholm 4,6
4 Frendo Kisa 4,6
5 Gulf Nybro 4,5
6 Gulf Grästorp 4,5
7 Gulf Nol 4,5
8 Kjellas Mack Jädraås 4,5
9 Dalums Bensinstation 4,5
10 Gulf Härnösand 4,4

LÄS MER:

Dela med dig av Carup

Senaste nytt