Nytt jätteras: Bilmärket nära undergången

Legendariska bilbröderna vänder sig i gravarna. Deras klassiska märke rasade 28 procent och verkar vara på väg att läggas ner. Bara ett par modeller finns kvar.

I början av 1900-talet öppnade bröderna Horace och John Dodge en mekanisk verkstad i hemstaden Detroit. Till en början levererade de delar till bland andra Ford. Men de båda bröderna ville något mer. Båda var bitna av tidens vurm för den nya bilen och de ville också bygga en egen modell. Året var 1914 när Dodge presenterade sin helt egna bil. Det var i en tid då nya bilmärken dök upp som svampar ur jorden för att sedan försvinna och gå under. Men bröderna Dodge hade tur.

Deras bilar användes av den amerikanska militären under expeditioner mot frihetskämpen Pancho Villa. Sedan skrev tidningarna och Dodge gjorde sig ett namn över hela kontinenten. Bröderna dog hastigt 1920. Företaget ärvdes av deras änkor som sålde hela rasket till Chrysler. Och under hela efterkrigstiden blev Dodge en av de stora amerikanska bilstjärnorna.

Dodge Durango med 710 hästkrafter.

Nu kan den här historien vara på väg ner i graven. Dodge har precis lagt ner tillverkningen av sin modell Hornet. Ett fiasko som sökte sig till en bredare publik. Just nu har de kvar två muskelbilar i tillverkning. Charger Daytona och Challenger. Båda sålde dåligt förra året.

Man har också en stor SUV i Durango som behöver moderniseras. Men byggstart är inte beräknad förrän 2029. Och då kan de nya ägarna Stellantis redan ha lagt ner Dodge. Stellantis har investerat 130 miljarder kronor i sina amerikanska bilmärken. Men investeringarna har främst gått till storsäljarna Jeep och RAM. Klassiska bilmärken som Dodge och Chrysler kan däremot läggas ner.

Även Durango behöver moderniseras. Foto: Arkivbild.

Stellantis har enorma bekymmer. Det talas om att de kommer att minska antalet märken under sitt stora paraply. Då är det inte långsökt att spekulera i att Dodge är ett av de första som hamnar i en kista under jorden. Förra året redovisade Dodge en minskning på 28 procent i försäljning. Samtidigt som de tillverkar modeller som inte alls gifter sig väl med tidens tand. Då är det inte långskott att tro att cheferna på Stellantis låter dem få ryka först.

LÄS MER:

Dela med dig av Carup

Senaste nytt