Biltema lägger munkavle på anställda: ”Får fan”

Biltema förbjuder uppsagda anställda att kritisera företaget. I uppsägningen har en formulering som sätter munkavle på personalen smugits in – även efter de slutat.
– Det är munkavle på, öppnar du käften så får du fan för det, säger en anställd.

Beskedet kom strax före jul. Hela personalstyrkan på Biltemas varuhus i Karlstad, omkring 60 personer, sades upp när företaget beslutade att riva byggnaden och uppföra ett nytt varuhus. Många förstod att något var på gång, men att samtliga skulle förlora jobbet kom som en överraskning. Biltema anklagas nu för att sätta munkavle på anställda som sagts upp.

I den skriftliga uppsägningen finns en formulering som förbjuder personalen att uttala sig negativt om företaget. Inte bara offentligt, utan även internt.
– Det är många som vill gå ut och prata om det här, men vågar inte. Vi känner oss tystade. Det är munkavle på, öppnar du käften så får du fan för det. I början fick inte ens vi på golvet prata med varandra, säger Biltema-anställda Anna som egentligen heter något annat, till VF.

Innan jul fick de drygt 60 anställda på Biltema i Karlstad chockbeskedet. De sägs upp, trots att ett nytt varuhus ska byggas.

Personalen upptäckte formuleringen i uppsägningshandlingarna kort efter att det skett. Enligt Anna har det fått många att dra sig för att prata öppet om vad som hänt. Samtidigt upplever hon ett starkt stöd från omgivningen, allt ifrån vänner och familj till kunder som känner igen henne även utanför butiken.
– Alla hejar på oss och tycker att Biltema betett sig förjäkligt mot oss, säger Anna.

Kritiken handlar dock inte bara om formuleringen i uppsägningen. Anna reagerar också på hur beskedet gavs. Carup har tidigare skrivit om hur de anställda plötsligt fick en notis i mobilen en dag. Ingen från ledningen har varit där, de har bara fått ett mejl och en påminnelse om att skriva på uppsägningen. Innan de knappt hunnit läsa igenom allt eller prata med facket enligt Anna.

Formuleringen som står i uppsägningen som tystar arbetarna

5. Kommunikation
Ingen av Parterna får, varken före eller efter Slutdagen, uttala negativa kommentarer eller uttrycka sig på ett sätt som kan skada någon av Parternas goodwill eller vara nedsättande för den andra Parten eller, när det gäller Bolaget, dess koncernbolag eller anställda. Det inkluderar förbud mot att delge sådana kommentarer på sociala medier eller till andra anställda inom Bolaget. Respekt ska upprätthållas som en grundläggande princip mellan Parterna.

Trots att hon fortfarande har uppsägningstid kvar upplever Anna att formuleringen slår längre än så. Hon beskriver det som att hon är bakbunden av Biltema resten av livet. Men Björn Smith som är universitetsadjunkt i juridik vid Karlstad universitet reagerar på att formuleringen lagts till i samband med uppsägningen.

Det är ovanligt att nya krav förs in i samband med en uppsägning, säger han till VF. Han menar att en sådan skrivning innebär en ändring av avtalet, något som inte kan göras ensidigt utan förhandling och ersättning. Smith påpekar samtidigt att lojalitetsplikten gäller under anställningen, men att arbetsgivarens möjligheter är mycket begränsade när anställningen väl upphört. För att kräva skadestånd i efterhand måste företaget kunna visa konkret skada, vilket han bedömer som svårt.

För Anna och hennes tidigare kollegor handlar det dock mindre om juridik och mer om känslan av hur allt skötts.
– Vi känner oss kränkta. Vi är så ledsna, och det känns som att man inte är värd någonting alls i företagets ögon, säger hon.

LÄS MER:

Dela med dig av Carup

Senaste nytt