Gömdes under presenning – hittad när ägaren dog

En eftertraktad Ferrari med manuell låda hittades efter ägarens död. Bilen stod gömd under en presenning i flera år.

Den beundrade Ferrari F360 Modena presenterades på bilsalongen i Geneve 1999 som efterträdare till F355. Modena gjorde genast succé och efter två veckor var väntelistan på att få superbilen två år lång. F355:an var en tuff bil att efterträda, men F360 var minst sagt unik på flera sätt. Den var bland annat Ferraris första bil helt konstruerad i aluminium, vilket gjorde den betydligt lättare än sin populära företrädare. 

2001 presenterades cabrioletversionen av F360:an som fick namnet Spider. Den kom med en 3,6-liters V8-motor på 400 hästkrafter. Noll till hundra klarade F360 Modena på 4,5 sekunder. De flesta köparna från Storbritannien fick sina F360:or med en elektrohydrauliska F1-växellåda, men den fanns också med en sexväxlad manuell låda som i dag är betydligt mer åtrådd. 

Foto: Iconic Auctioneers

Produktionen av Ferrari F360 pågick från 1999 till 2005 och totalt togs det fram 17 000 exemplar av modellen. Det är alltså en av de mest framgångsrika modellerna Ferrari någonsin tillverkat. 2004 lyckades den brittiska bilsamlaren Clive Harris få tag på en F360 Spider från 2001. Trots att Ferrarin levererats till Storbritannien som ny var den utrustad med en manuell 6-växlad växellåda. Clive Harris blev bilens andra ägare men använde bilen knappt alls. 

Clive bytte Ferrarins kamrem för drygt 10 år sedan, men att köra den var något han inte brydde sig om. För ungefär fem år sedan bestämde han sig för att ställa den i en lada under en presenning och sedan dess har den stått kvar där fram tills nyligen. Efter att Clive gått bort för ett tag sedan upptäckte någon den bortglömda Ferrarin som fortfarande stod gömd under en presenning. Totalt hade den bara gått 4 500 mil. 

Efter upptäckten av den manuella Ferrarin stod det snart klart att den skulle säljas på auktion av Iconic Auctioneers. I annonsen står det att Ferrarin ska vara i ett bra skick, men att batteriet har tagits bort och att den inte ska ha startat på minst två år. Kamremmen skulle också behöva bytas ut innan den nya ägaren sätter sig bakom ratten. Den hade även behövt ett par nya däck och lite annat reparationsarbete. Just nu är den värderad mellan 400 000 kronor och 500 000 kronor.
LÄS MER:

Dela med dig av Carup

Senaste nytt