Ville inte rattsurfa – får böter på 3000 kr

Britt-Marie ville inte rattsurfa. Då körde hon in på en vägficka för att läsa ett sms från sin läkare. Då fick hon 3000 kronor i böter av polisen.

Rattsurfning blir ett allt större problem i svenska trafiken. Förra året bötfälldes 20 000 bilister. I år kan det bli ännu fler. Och det är bara toppen av ett isberg. Böterna ligger på 1500 kronor. En som inte ville rattsurfa är Britt-Marie Persson från Karlshamn i Blekinge. I tisdags förra veckan satt hon i bilen på E22 på väg till Ronneby. Då plingade det till i mobilen av ett sms. 
– Jag väntade ett viktigt sms från min läkare och svängde in i närmaste vägficka för att läsa, säger hon till Sydöstran

När hon tittade upp från telefonen knackade en polis på bilrutan. Det visade sig att hon begått ett brott med högre böter än rattsurfning. 
– Han sa: ”Här får du inte stå”. Jag förklarade att jag inte parkerat utan bara stannat bilen en kort stund. Men han menade att jag kunde utgöra en trafikfara för exempelvis blåljusfordon när jag körde ut på vägen igen. Jag svarade att jag ser mig noga för innan jag kör ut så att jag inte stör trafiken, säger Britt-Marie Persson till Sydöstran. 

Rattsurf
Britt-Marie vill undvika att rattsurfa. Det slutade med böter på 3000 kronor.

Britt-Marie trodde att man fick stanna på vägfickorna på E22. Men polismannen berättade att det råder förbud att stanna på motortrafikleder. Det blev 3000 kronor i böter, dubbelt så mycket som om hon åkt dit för rattsurfning. Polisen i Blekinge bekräftar att det råder förbud att stanna på motortrafikleder. Vägfickorna får bara användas vid nödsituationer. Finns det inte en skylt om rastplats eller parkeringsplats är det förbjudet. Britt-Marie överväger ändå att dra sitt fall till tingsrätten, hon tror att det kan vara tillåtet för kortare ärenden. 

Så här säger Trafikförordningen

9 kap. Bestämmelser för trafik på motorväg och motortrafikled
1 §   På en motorväg gäller följande.
   1. Endast trafik med motorfordon eller motorfordon med tillkopplat fordon som är konstruerade för och får framföras med en hastighet av minst 40 kilometer i timmen får förekomma.
Mopeder klass I får dock inte framföras på en motorväg.
   2. Fordon får föras in på en motorväg endast vid vägens början eller på en påfartsväg och föras av motorvägen endast på en avfartsväg eller vid dess slut.
   3. Fordon får inte föras på skiljeremsan eller på en tvärgående förbindelseväg mellan körbanorna.
   4. Fordon får inte vändas eller backas.
  5. Fordon får inte stannas eller parkeras annat än på platser som utmärkts med ett vägmärke som parkerings- eller rastplats.
Bussar i linjetrafik får dock stannas vid särskilt anordnade hållplatser.
   6. Fordon får inte föras med högre hastighet än 110 kilometer i timmen.
Källa: Trafikförordningen
LÄS MER:

Dela med dig av Carup

Senaste nytt