Köpte ny Ferrari – körde 39 000 mil

Han har ägt sin Ferrari sedan ny. Och kört 39 000 mil med sin Ferrari 458 Italia. Men det stannar inte där. 

Många köper en Ferrari för att mest ha den i garaget. De lägger miljontals kronor på en sportbil, men tycker ofta att den är för värdefull för att bruka den ute på vägarna. Det är väldigt synd, på en av världens mest körglada bilar. Men japanske Ferrari-ägaren Tetsuya Nagae tänker helt annorlunda. 

Nyligen delades en bild på Reddit som visar hur han kört 39 000 mil med sin Ferrari 458 Italia från 2011. Han har ägt bilen sedan den var ny. Det inenbär att han kört nästan åtta mil om dagen med sitt italienska fullblod. Bilen är en av de mest körda Ferraribilarna i världen. Men det stannar inte där. 

A high mile 458 Italia with 242411 miles owned by a gentleman named Tetsuya Nagae who’s owned it since taking delivery in 2011.
by inFerrari

Japanen har ytterligare en Ferrari 458. Med sin vassare Speciale-modell på 605 hästkrafter har han kört ytterligare 23 000 mil. Ingen annan i världen har nog njutit mer av Ferrari än Tetsuya Nagae.
LÄS MER:

Dela med dig av Carup

Senaste nytt