Köpte splitterny bil – rattfyllo kraschade direkt

Den 50-åriga kvinnan från Gotland hade bara haft sin nya bil i två dagar. Men den första åkturen blev också den sista – åtminstone för bilen.
– Det såg riktigt illa ut, berättar ett vittne som såg hela händelsen.

Det var en kväll i maj på Gotland som ett par blev vittnen till hur en bil framför dem betedde sig märkligt. Den blinkade höger utan att det fanns någon väg, gasade plötsligt och slingrade sig fram över vägbanorna.
– När vi kom fram vinglade bilen kraftigt, körde över i mötande körfält och ner i vägrenen så att gruset sprutade, berättar ett vittne enligt Hela Gotland.

När bilen närmade sig en kurva i ett område där det ofta är mycket folk klarade föraren inte svängen. På en landsväg på södra Gotland slutade färden rakt in i ett träd. Airbagen löste ut och hela vänstersidan trycktes in. Men föraren tycktes ändå ha klarat sig oskadd. Hon var däremot märkbart förvirrad och försökte lämna platsen samtidigt som förbipasserande slog larm.

Flera personer samlades snabbt runt bilen och lyckades hindra kvinnan från att köra iväg igen. Ett vittne sträckte sig in genom passagerardörren för att försöka stänga av motorn. Polis kom till platsen bara minuter senare.
– Det doftar starkt av alkohol inne i bilen och föraren är kraftigt berusad. Hon blåser positivt på plats. Föraren själv verkar knappt vara medveten om att hon har kört av vägen, skriver de i sina anteckningar.

Gränsen för rattfylla går vid 0,20 promille. Med säkerhetsavdrag visade utandningsprovet 0,87 milligram alkohol per liter luft, vilket motsvarar ungefär 1,74 promille i blodet. Kvinnan fick ta med sig några tillhörigheter från bilen innan hon fördes iväg av polisen.

Enligt polisen valde hon då att ta med sig sin mobiltelefon samt en bikiniöverdel som hon slängde över axeln som om det vore en handväska.
– Det enda hon pratar om är ett evenemang hon är på väg till och om det finns något annat sätt att ta sig dit, står det i polisens anteckningar.

I efterhand har kvinnan uppgett att hon druckit vin för att lugna nerverna eftersom hon glömt sin medicin hemma. Bilen, som alltså var ny, kördes för första gången den kvällen och det blev en dyr premiärtur. Förutom att bilen är kvaddad åtalas hon nu för grovt rattfylleri rapporterar Hela Gotland.

LÄS MER:

Dela med dig av Carup

Senaste nytt