Volkswagen ska skära bort 50 000 jobb efter enormt vinstras. Ändå får koncernchefen Oliver Blume lön och jättebonus på 81 miljoner kronor.
Nya chockbesked till den anställda på Volkswagen-koncernen efter nytt stort vinstras. Nu ska koncernen säga upp 50 000 anställda i Tyskland fram till 2030. Vd Oliver Blume säger att nedskärningarna skulle ska drabba hela koncernen, inklusive Audi och Porsche. Det är en ökning från de 35 000 VW redan ska spara bort.
Beskedet kommer efter att Volkswagen presenterat en kraftigt minskad vinst för förra året. Vinsten rasade med 54 procent till 8,9 miljarder euro år 2025. Rörelsemarginalen ligger på 2,8 procent. Det är den sämsta siffran sedan dieselgate skakade företaget. Finanschefen Arno Antlitz varnar för att biljättens finansiella resultat ”inte var tillräckliga på lång sikt” och varnade för att man skulle ”fortsätta att kraftigt minska kostnaderna”.

Raset beror bland annat på Trumps tullar och en nedgång i försäljningen i Kina. Koncernchefen Oliver Blume hävdar dock att företaget nu är på rätt väg.
– Efter tre intensiva år av omställning inom Volkswagen-koncernen ser vi konkreta framsteg. Samtidigt verkar vi i en fundamentalt annorlunda miljö. Vi är därför fast beslutna att fortsätta den kurs vi har stakat ut, säger Oliver Blume.
Trots att Oliver Blume varit hårt kritiserat för att ha varit ansvarig för krisen på Porsche där han till nyligen var vd och varit vd under ett historiskt vinstras får han en drömlön. Inklusive pensionsavgifter och rörlig ersättning fick han 7,4 miljoner euro förra året, enligt företagets årsredovisning. Det motsvarar 81 miljoner kronor. Han fick dock ingen bonus från Porsche som befinner sig i bråddjup kris efter att Blume slutat som vd nyligen. En orsak till att Blume får bonus trots vinstraset är att Volkswagens kassaflöde anses ha blivit bättre än befarat.
LÄS MER:

Maths Nilsson är motor- och ekonomijournalist och grundare av Carup, har mångårig erfarenhet från stora mediehus och tidningar. Mer information och kontaktuppgifter















