20 miljarder upp i rök – men nu startas fabrikerna

Jaguar Land Rover är på väg att vinna över hackarna. Nu ska fabrikerna startas inom de närmaste dagarna. Attacken kan ha kostat företaget uppemot 20 miljarder kronor. 

I en månad har biltillverkning på Jaguar Land Rover varit utslagen. Men nu ser det ut som företaget är på väg att vinna över hackarna. Nu meddelar JLR att produktionen kommer att återupptas de “kommande dagarna”. Enligt BBC ska tillverkningen först återupptas i motorfabriken i Wolverhampton den 6 oktober. Sedan startar andra fabriker undan för undan. 

– I takt med att den kontrollerade, etappvisa omstarten av vår verksamhet fortsätter, tar vi ytterligare steg mot vår återhämtning och återgång till tillverkning av våra fordon i världsklass. Idag informerar vi kollegor, återförsäljare och leverantörer om att vissa delar av vår tillverkning kommer att återupptas under de kommande dagarna, skriver JLR i ett uttalande.

Snart kan nya Range Rovers rulla ut ur fabrikerna igen.

Men problemen är långt ifrån över. Det kan ta veckor innan fabrikerna är i full gång igen, enligt branschexperter. Attacken ser ut att vara en av de dyraste genom tiderna. Redan för ett par veckor sedan hade den kostat 11 miljarder kronor, så det är ingen vild gissning att slutsumman landar på närmare 20 miljarder kronor. Jaguar Land Rover har dessutom tvingats ta ett nödlån på 20 miljarder kronor för att slussa pengar vidare till underleverantörer som var nära kollaps.

– Vi fortsätter att arbeta dygnet runt tillsammans med cybersäkerhetsspecialister, den brittiska regeringens NCSC och brottsbekämpande myndigheter för att säkerställa att vår omstart sker på ett säkert sätt. Vi vill tacka alla som är kopplade till JLR för deras fortsatta tålamod, förståelse och stöd. Vi vet att det finns mycket mer att göra, men det grundläggande arbetet med vår återhämtning är i full gång, och vi kommer att fortsätta att ge uppdateringar allt eftersom vi fortskrider, skriver tillverkaren.
LÄS MER:

Dela med dig av Carup

Senaste nytt