Volvo Lastvagnar bantar bort 100 tjänster huvudkontoret i Göteborg.
– Det handlar inte om något varsel om uppsägningar, skriver presstalespersonen Stefan Elfström till GP.
Många företag inom fordonsindustrin känner av de tuffa tiderna. Nu ska Volvo Lastvagnar ta bort 100 tjänster på huvudkontoret i Göteborg, uppger GP. Enligt intern information görs det på grund av den pressade ekonomiska situationen. Men det kommer inte innebära uppsägningar. Istället blir det anställningsstopp, förtidspension och konsulter samt visstidsanställningar som försvinner.
– Det handlar inte om något varsel om uppsägningar. Istället ser man till varje position och varje medarbetare, och kommer i första hand jobba med rotation av befintlig personal som matchas till vakanser, frivilliga avgångspaket och tidiga pensioneringar”, skriver presstalespersonen Stefan Elfström till GP.
LÄS MER:

Maths Nilsson är motor- och ekonomijournalist och grundare av Carup, har mångårig erfarenhet från stora mediehus och tidningar. Mer information och kontaktuppgifter















